Германският външен министър Хайко Маас предупреди, че ще има "последици" за тайландския крал Ваджиралонгкорн, ако взема решения или управлява от Германия. Там той живее през по-голяма част от времето си, съобщава „Дойче Веле“, цитирано от БГНЕС.
Още: Още страда от ракa, а нови проблеми застигнаха крал Чарлз III
Още: Един от най-бруталните живи серийни убийци в света призна за още 11 жертви
„Разбира се, ние следваме поведението на тайландския крал“, каза Маас в изявление пред медиите, където беше попитан за предполагаема политическа акция на монарха, която би нарушила статута му в европейската държава.
Последствията, ако съществува такава нередовна процедура, биха били „незабавни“, продължи министърът. От неговия отдел многократно е обяснявано, че кралят не поема държавно управление по време на дългия си престой в Бавария, където има резиденция.
Въпросът вече излезе на бял свят преди няколко месеца, когато част от обществения живот на Германия беше деактивирана от пандемията и имаше забрана за пътуващите от рискови региони да останат в страната. След това Ваджиралонгкорн прекарва дълъг период в луксозен баварски СПА хотел, очевидно за терапия.
Още: Лицемерка и страхливка: Украинците се нахвърлиха с възмущение на американската посланичка (СНИМКИ)
Продемократично настроени протестиращи се събраха тези дни пред германското посолство в Банкок, за да настояват да бъде разследвано дали кралят взема политически решения на германска земя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 1 година производство на снаряди за 2 дни бой с Русия - какво може да направи Полша?
Още: Контраатака: Вучич зове своите "да си върнат откраднатата държава"
В Тайланд има протести в полза на демократичните реформи. В този контекст пред германското посолство се провеждат митинги и се съобщава, че Ваджиралонгкорн управлява от Германия.
Тайландският крал прекарва голяма част от времето си в Германия от години. Преди три седмици той пътува до Тайланд с кралица Сутида, за да участва в различни събития и церемонии, включително четвъртата годишнина от смъртта на баща му Бумибол Адулядедж, на 13 октомври.
Протестиращите настояват за нова конституция, тъй като сегашната е изготвена по времето на старата военна хунта (2014-2019 г.), както и за разпускането на парламента и провеждането на избори./ БГНЕС
Още: Данни от НАТО: Близо милион загинали руски войници от началото на войната
Още: Вече не е надежден партньор: Германия иска да си вземе златото от САЩ