Голяма част от европейските лидери вече реагираха на резултатите от проведения референдум в Турция. Малко над 51% от турските гласоподаватели се обявиха в полза на преминаване от парламентарна към президентска система, но все още липсва официално потвърждение на резултатите.
Още: Дипломат № 1 на Иран плаши с всеобхватна война
Още: На 1 февруари: Израел ще освободи 183 палестински затворници
В съвместно изявление канцлерът на Германия Ангела Меркел и външният министър Зигмар Габриел призоваха турските власти за предотвратят разделението в турското общество след референдума за конституционни промени.
Двамата политици посочват, че „германското правителство очаква турското правителство да се стреми към диалог с уважение към всички политически и социални сили в страната след тежката предизборна кампания”.
„Резултатът от референдума показва колко дълбоко е разделено турското общество”, посочват Меркел и Габриел и допълват, че „отговорност за това носят ръководството на страната и лично президентът Ердоган”. Берлин „приема за сведение резултатите от допитването” и „уважава правото на турските граждани да определят конституционния ред”.
Още: Феноменално: Откриха бебе в коремчето на неродено дете
Още: Временният президент на Сирия обещава да преследва престъпниците, проляли сирийска кръв (ВИДЕО)
Меркел и Габриел изтъкват, че „Венецианската комисия на Съвета на Европа изрази остра критика както към самия процес, така и към съдържанието на конституционната реформа”, информира БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Подготовка за ядрена война: Китай гради подземен комплекс, 10 пъти по-голям от Пентагона? (СНИМКИ)
Още: "Хамас" обяви имената на следващите заложници, които ще бъдат освободени
Те отбелязват също, че ръководителят на мисията на ОССЕ Михаел Линк още преди гласуването „изрази опасения относно предоставянето на равни условия” за привържениците и противниците на реформата.
Освен това германски политици призоваха за прекратяване на преговорите за присъединяване на Турция към Европейския съюз, изтегляне на германските войници от турската въздушна база „Инджирлик” и спиране на доставките на оръжия в отговор на вчерашния вот за разширяване на правомощията на Ердоган, предаде ДПА. Резултатът обезпокои Берлин, който има разногласия с Ердоган във връзка с разрастването на контрола му над всички сфери на управлението.