Белгийските власти са знаели за многобройните микропукнатини в реакторите на ядрените централи още преди да започне тяхната експлоатация през 1974 година. Това разкри вестник Derniere heure. Официално за откриването на микропукнатините в ректорите на белгийските централи бе съобщено през 2012 година, което впоследствие доведе до многобройните спирания на блоковете, съобщи БГНЕС.
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Вестникът разкри, че притежава поверителен протокол от 8 януари 1976 година на заседание на всички организации, които имат отношение към изграждането и експлоатацията на централите – на националната енергокомпания, на оператор, производител на оборудване, местен регулатор и други.
В тези документи е написано за откриване на микропукнатини и микрокухини в отлетите корпуси на готовите за експлоатация блокове на електростанцията „Тианж“ и в третия реактор на АЕЦ „Дул“. Размерът на отделните пукнатини достигал 500 квадратни милиметра (5 на 10 сантиметра).
Вестникът твърди, че дефектните елементи от корпуса на втория реактор в "Тианж" са били заменени, докато микропукнатините на реактора в „Дул“ са били окачествени като „незначителни за безопасността на реактора“ и той съответно е пуснат.
Още: Земетресение разлюля Исландия
Още: Зеленски ще обсъди с няколко държави разполагането на военен контингент в Украйна
Как реално са стояли нещата засега не е известно, но през 2012 година при внимателна проверка с ултразвук на корпусите на реакторите микрокухини бяха открити именно във втория енергоблок на „Тианж“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германия конфискува 40 млн. долара на Русия под формата на петролен танкер