Петима души са арестувани в събота в брюкселската община Моленбек-Сен-Жан във връзка с атентатите в Париж в петък вечерта, 13 ноември. Това потвърди кметът на брюкселския район Франсоаз Шепманс, цитиран от AFP.
"Можем да смятаме, че това е терористична мрежа", заяви кметът по време на телевизионно изявление.
В този квартал с предимно имигрантско население са живели извършителите на редица джихадистки атентати, включително Мехди Немуш, който през май 2014 година откри стрелба пред еврейския музей в Брюксел, припомня "Фокус".
Белгийският премиер Шарл Мишел заяви, че поне един от задържаните в брюкселския квартал Моленбек вероятно е прекарал предната вечер в Париж, където две коли с белгийска регистрация бяха забелязани до нападнатите обекти, предаде Reuters.
Той заяви, че полицейските операции ще продължат.
Също така стана ясно името на един от извършителите на нападенията в столицата на Франция. Това е 29-годишният френски гражданин Исмаел Омар Мостефай. Според "Франс прес" пръстовите му отпечатъци са открити в концертната зала "Батаклан”. Прoверява се дали той е пътувал до Сирия през 2014 година. За Исмаел се знае, че е бил привърженик на идеите на радикалния ислям, но никога не е бил свързван с терористични организации. За Исмаил се знае, че е имал криминално досие, осъждан е, но никога не е бил в затвора.
Белгия и Франция - износители на терористи
Белгия, страна с 11 милиона жители, е държавата в Европа, от която пропорционално на населението са тръгнали най-много доброволци да се бият в Сирия и в Ирак, пише AFP.
Досега са установени 494 „белгийски джихадисти“: 272 са в Сирия и Ирак, 75 се предполага, че са мъртви, 134 - завърнали се и 13 вероятно са на път, показват данните на службите за сигурност. Но онова, което прави впечатление е, че Белгия въпреки затягането на антитерористичното й законодателство, разбиването на мрежите за вербуване и на терористичните ядра и последвалите присъди, си остава относително сигурно убежище за джихадистите.
Белгия и Франция са част от едно общо стратегическо пространство и споделят общ риск. Ако се окаже вярно, че има белгийска връзка, това изобщо не би ме изненадало. Това заяви пред БНР доктор Йън Лесър, изпълнителен директор на Трансатлантическият център в Брюксел на Германският фонд Маршал по повод информацията за белгийско участие в парижките атентати.
"Белгия отдавна знае за този проблем – самата тя е ставала жертва на терористи. Страната се опитва да е справи с т.нар. феномен на чуждестранните бойци в Сирия. По брой на глава от населението, Белгия е водещ износител на джихадисти", посочи доктор Лесър.
Споре него е рано да се правят генерални заключения за събитията във френската столица от нощта на 13 ноември заради неизяснените детайли около атаките. "Трябва да видим специфичните аспекти, но едно от нещата,които ме удивиха беше прогресията в подхода – от индивидуални и хаотични действия на отделни индивиди в миналото към много по-координирани и едновременни атаки", каза той.
По думите му оперативните възможности са доста по-големи дори от тези, които видяхме при нападението над "Шарли Ебдо". Според Лесър по-скоро сегашните нападения копират стила на "Ал Кайда" в предишни години. Той припомни, че една от запазените марки на терористичната организация са били именно множеството координирани атаки.
"САЩ може да присъстват силно в реториката на ислямистите на идеологическа основа, но фактите показват, че Америка не е сред местата, където често се извършат терористични атентати. Много повече са нападенията в Европа, в Африка, в Югоизточна Азия и другаде", обясни още изпълнителният директор на Трансатлантическият център в Брюксел на Германският фонд Маршал.
Според доктор Йън Лесър мащабите на атентатите в Париж ще повлияят силно с ефекта, които събитието ще има върху общественото мнение, което неминуемо ще окаже въздействие и на стратегическото планиране, но и ще доведе до силна политическа реакция – повратна точка в много отношения.