Европейските страни не трябва да бъдат "наивни" по отношение на присъствието на руски "шпионски кораб" в Северно море, заяви белгийският министър на правосъдието Винсент Ван Квикенборн.
Още: Гражданска война в Украйна: Защо преговорите в Лондон ще се провалят
Още: Преследването на века: Шофьор на "Лада" с трик, на който и Дейвид Копърфийлд би завидял (ВИДЕО)
"Това, което се случи със "Северен поток", може да се случи и в Северно море", заяви министърът на правосъдието, предаде Politico. "Не бива да бъдем наивни", добави той.
През ноември миналата година "видяхме някои подозрителни движения в близост до нашите вятърни мелници и тръбопроводи - телекомуникационни тръбопроводи и газопроводи", каза Ван Квикенборн, потвърждавайки по-ранните си забележки по темата и добавяйки, че вероятно става въпрос за същия кораб, за който нидерландските медии съобщиха тази седмица.
В понеделник нидерландските разузнавателни агенции AIVD и MIVD представиха доклад, в който се казва, че Русия "тайно картографира" критична инфраструктура в Северно море, включително газопроводи и вятърни паркове, в подготовка за потенциални саботажи, като директорът на MIVD Ян Свиленс заяви на пресконференция, че руски кораб е бил засечен в офшорен вятърен парк.
Още: Турското земетресение е дошло от исторически мощна сеизмична зона
Още: Украйна отново атакува дома на руския модел на дроновете "Шахед" (ВИДЕО)
В Белгия министерството на отбраната е проследило кораба на 17 ноември. В резултат на това Белгия е взела решение да закупи софтуер за "по-добро локализиране на този вид кораби", а също така е въвела закон за по-добра защита на критичната инфраструктура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Като на филм: Зеленски се подигра с Китай по всички правила на етикета (ВИДЕО)
Още: Домашно насилие на Великден: Мъж влачи жена си за косата около трапезата
Страните от ЕС и НАТО увеличиха усилията си за защита на критичната инфраструктура след саботажа на газопровода "Северен поток" в Балтийско море през септември. Въпреки че не беше установен виновник за атаката, няколко западни лидери обвиниха Русия, пише БГНЕС.
ОЩЕ: 70% от работещите в учреждения в Москва трябвало да присъстват на концерта на Путин