Гражданите на Нидерландия може би скоро ще имат премиер, много по-различен от Марк Рюте. Бежанката от Турция Дилан Йешилгьоз, която наследи настоящия министър-председател начело на Народната партия за свобода и демокрация (VVD), води в проучванията преди вота в сряда.
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Тя може да стане първата жена министър-председател в историята на страната.
Надпреварата е оспорвана. Три партии се борят да спечелят най-много места в парламента, но най-големият съперник на 46-годишната Йешилгьоз - Питер Омцигт - даде знак, че не иска най-високия пост за себе си. Това прави още по-вероятен сценарият Йешилгьоз, която в момента е министър на правосъдието, да стане премиер начело на следващото правителство.
Всичко това касае пряко България, тъй като Нидерландия към момента не ни допуска в Шенген заедно с Австрия. Има обаче индикации за пробив: Нидерландия поиска допълнителна мисия в България заради Шенген
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Дилан Йешилгьоз - бежанка против миграцията
Бежанката от Турция е описвана като работохолик. Тя винаги е в добро настроение и пълна с енергия в публичното пространство, въпреки "тежките" според нея изисквания на настоящата ѝ работа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
Нейната либерално-консервативна Народна партия за свобода и демокрация към момента е на първо място с 18 пункта в проучване на Politico. "Нов социален договор" на Омцигт има подкрепата на 16% от избирателите, а левият алианс на Франс Тимерманс също има шансове с 15 процента.
Още: Рюте: За България трябва да бъдем строги, но честни
Най-голямото ѝ обещание е да се справи с миграцията - въпрос, който отдавна съпътства нидерландската политика. Йешилгьоз заяви пред Politico, че собственият ѝ произход на бежанец е оформил възгледите ѝ по темата.
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
"Има приток на твърде много хора, не само търсещи убежище, но и работници мигранти и международни студенти, което означава, че нямаме капацитет да помогнем на истинските бежанци", каза Йешилгьоз. Тя изброи като пречки проблемите в системата, включително лошото качество на приемните съоръжения за търсещите убежище и недостига на жилища.
Снимка: Марк Рюте, Getty Images
Открита пред хората, не като Рюте
Йешилгьоз е силна в комуникацията, но с нея се преговаря трудно. Прави само три неща освен работата си - спи, спортува и се храни здравословно.
Но докато Рюте винаги е бил много затворен по отношение на личния си живот, Дилан Йешилгьоз е много по-открита - говори откровено за брака си, за борбата си с имунно заболяване и за колебанията си дали да има деца.
Също така, за разлика от Рюте, който често е забелязван да ходи на срещи с велосипед, Йешилгьоз се вози навсякъде с кола и е с лична охрана поради позицията си на министър на правосъдието. "Това е голяма част от живота ми и е много трудно. Но аз избирам да продължа, да не се отказвам, защото няма да се уплаша", казва вероятният нов премиер на Нидерландия.
Още: Дело срещу нидерландското правителство заради загуби от санкциите срещу Русия
Строга, но справедлива
Брюксел също следи отблизо предстоящите избори. Под ръководството на Рюте Нидерландия се позиционира като надежден и доминиращ партньор в ЕС. Но служителите в посолствата и институциите в Брюксел сега се чудят дали следващото правителство ще запази тази положителна роля след вота на 22 ноември.
Отговорът е "да", ако Йешилгьоз стане премиер. "Като малка страна, ние можем да играем голяма роля. Винаги сме го правили и е изключително важно, че ще продължим да го правим", казва тя.
Стриктната и честната игра ще бъдат основните стълбове, които ще залегнат в основата на нейния подход към ЕС. Това включва и забрана за промяна на критериите, когато нови държави искат да станат членове на блока - дебат, който вече се разгаря в светлината на кандидатурата на Украйна за присъединяване.
Традиционно нидерландците са "ястреби" по отношение на фискалната политика на ЕС, като критикуват големите разходи и изискват намаляване на равнището на дълга. В последно време обаче нидерландското правителство предпочита гъвкавост в рамките на разумното.
"Да бъдем само много строги и изобщо да не гледаме контекста - това няма да бъде нашата линия", казва Йешилгьоз. "Но да бъдем много гъвкави и всъщност да правим нещата по-малко сложни, също не е наша линия. Европа трябва да бъде стабилно сътрудничество и ясните финансови споразумения са много важни за тази цел".
Още: С бутилка и с чадър по главата: Атаки срещу нидерландски политик-путинист (ВИДЕО)