Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

BBC: Помага ли Европа достатъчно на Украйна във войната с Русия?

10 март 2024, 10:19 часа • 6215 прочитания

Сянката на бившия президент на САЩ и кандидат за нов президентски мандат Доналд Тръмп е надвиснала над континента, пораждайки съмнения относно дългосрочната подкрепа на Америка за Украйна, пише BBC

Още: Дрон удари в руска петролна база, пламнал е руски газопровод, голяма руска атака с дронове (ВИДЕО)

Военната помощ за Украйна

Пакет от американска военна подкрепа за Украйна на стойност 60 милиарда долара е задържан в Камарата на представителите. А на бойното поле руските сили започват да печелят срещу своите по-слабо въоръжени противници. Две години след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна европейските столици до голяма степен поддържат политическата си подкрепа за Киев.

Още: С нови мощни балистични ракети Русия ще се опита да предопредели хода на войната

През януари Европейският съюз договори пакет от безвъзмездни средства и заеми на стойност 50 милиарда евро за финансиране на държавните и обществени услуги на Украйна. Но ЕС не успя да изпълни целта си да изпрати един милион снаряда в Украйна до началото на този месец.

Още: "Европа помага на Украйна": И Чехия се включва с военна помощ

Дипломатите от ЕС все още се пазарят относно плановете за ново допълване от 5 милиарда евро към Европейския фонд за мир, за да закупят още оръжия за Киев. А НАТО казва, че тази година около 12 европейски членки все още може да не изпълнят целта на Алианса да изразходват 2% от БВП за отбрана.

Повече оръжия

С промяната на дипломатическия и военния баланс Европа трябва да мисли креативно как да подкрепи Украйна и да възпре бъдещата руска агресия. Има съществуващи запаси от боеприпаси и оръжия, които Европа може да даде на Украйна.  

Още: Грузия призова САЩ да дадат оръжия на Украйна

Външният министър на Обединеното кралство Дейвид Камерън каза пред Камарата на лордовете тази седмица, че вместо да извеждат от експлоатация оръжейни системи срещу големи разходи, след като технически изтекат сроковете им на годност, съюзниците трябва да ги дадат на Украйна. Но, както през цялата тази война, европейските лидери все още агонизират какви оръжия да дадат на Киев.

Още: "В търсене на нова военна помощ": Посланикът на Украйна в Канада разгледа военен завод

Ракетите Taurus

Последният спор е за германските ракети Taurus. Те имат обхват от около 300 мили (500 км), повече от доставените от Обединеното кралство Storm Shadows, използвани от Украйна. Много съюзници вярват, че Taurus ще даде шанс на Украйна да нанесе удар дълбоко в тила на руските линии.

Още: Германия се оправдава за ракетите "Таурус": Няма да са от решаващо значение в Украйна

Има и планове Украйна да получи отчаяно необходимите артилерийски снаряди. Чешкото правителство постигна тази седмица сделка за 1,5 милиарда долара (1,2 милиарда паунда) за консорциум от 18 държави от НАТО и ЕС за закупуване на 800 000 патрона - калибър 155 мм и 122 мм - извън ЕС.

Повече военна подкрепа за Украйна

Естония иска всички страни от НАТО да се ангажират да дадат на Украйна поне 0,25% от продукцията си във военна подкрепа. Това ще събере около 120 милиарда евро годишно. Въпреки че някои съюзници са съпричастни, тази идея все още не е спечелила широка подкрепа.

Някои европейски политици също така изготвят планове за форма на актуализирано „ленд-лизинг“ споразумение за заемане на оръжия на Украйна, точно както съюзниците направиха за СССР по време на Втората световна война. Но тези идеи са на ранен етап.

Още: УНИАН: Съюзниците на Украйна дават богата военна помощ

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес