През изминалата седмица фондовите пазари претърпяха най-тежкия си срив от световната финансова криза през 2008 г. насам, пише BBC.
Още: Европа се отказва от важен инструмент от санкциите срещу Русия?
Още: Зеленски: Имаме право да отговорим на убийците така, както те заслужават (ВИДЕО)
Според експертите, това се дължи на притесненията на инвеститорите, че коронавирусът може да предизвика глобална рецесия.
Новината за увеличаване броя на заразените с новия вирус, особено в Италия, предизвика опасения за много по-голям икономически ефект от очаквания.
В интервю за Sky News управителят на Bank of England Марк Карни предупреди, че епидемията от коронавирус може да доведе до намаляване на перспективите за икономически растеж на Великобритания.
Още: Нови жертви на руски атаки срещу украински градове (ВИДЕО)
Още: Сръбският парламент одобри правителството, остри реакции срещу новите министри
Десетки фирми предупредиха за прекъсвания на техните вериги за доставки и спад на потребителското търсене.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 17.04.25 - Зеленски прати по дяволите пратеника на Тръмп
Още: Като в мафиотски филм: Показен разстрел на китайска двойка в Рим
Американските технологични гиганти Apple и Microsoft заявиха, че бизнесът им ще бъде засегнат, докато американската инвестиционна банка Goldman Sachs предупреди в четвъртък, че очаква коронавирусът да погълне ръста на печалбата на американската компания през тази година.
Особено силно са засегнати акциите в авиокомпаниите заради наложените забрани за пътуване, вследствие на което компаниите ограничават пътуванията на персонала си. В петък авиокомпанията IAG - собственик на British Airways и Iberia, заяви, че печалбите й са били повлияни от „по-слабо търсене” в резултат на избухването на епидемията.
Експерти описват създалата се в глобален план ситуация като „известното неизвестно“.
Още: Плътно с Путин: Грузия ограничи чуждестранното финансиране за организации и частни лица
Преустановяването на икономическата активност, вследствие на коронавируса, вероятно е по-голямо и може би по-дълготрайно от съществуващите досега предположения.
Тъй като големи огнища на зараза се появяват извън Китай, става ясно, че страдат не само глобалните вериги за доставки, но и търсенето от страна на потребителите - усилията за овладяване на вируса ги държат далеч от магазини, барове и ресторанти.
Неизвестно е точно колко лошо и колко продължително може да бъде това въздействие. Онова, което е известно, е, че проблемът се появи в доста труден момент за световната икономика, а при Япония, Италия, Китай и Великобритания вече се наблюдават колебания на растежа.
Икономистите намалиха рязко прогнозите си за растеж, което даде повод на политиците да започнат обсъждане относно евентуалните мерки, които биха могли да предприемат.
Безпокойството на инвеститорите се увеличава, предвид липсата на категорични прогнози относно продължителността на развитие на епидемията и размера на нанесените икономически щети.
Експерти очакват натиск върху правителствата за засилване на фискалните стимули, ако се приеме, че централните банки не могат да направят много за стимулиране на икономиката.
Рязко е спаднала цената на петрола поради опасенията, че епидемията от вируса ще доведе до голям спад в търсенето, тъй като предприятията намаляват или спират производствата си.
Цената на петрола Brent падна с близо 2% до 51,21 долара за барел, което е най-ниското ниво за повече от година, предаде БГНЕС.