Германското издание "Ди Велт" публикува разследване, според което България е доставяла оръжия и гориво на Украйна още в началото на войната. В статия озаглавена "Страната, която тайно спаси Украйна" "Ди Велт" разглежда редица събития от миналата година, но съобщава детайли, неизвестни до този момент.
Още миналата година авторът Филип Шлюк публикува интервю с Кирил Петков и редица анализи за страната ни. В началото на тази година германският журналист отново разговаря с бившия премиер Петков на тема доставките на оръжия за Украйна.
„Той ми разказа, че е направено повече, отколкото беше ясно до момента. Като журналист бях любопитен и се свързах преди всичко с Министерството на външните работи в Киев, за да разбера дали това е вярно, както и с други източници в Украйна“, разказа Филип Волкман Шлюк, германски журналист от "Ди Велт" пред БТВ.
Журналистът получава потвърждение от украинска страна и хвърля съвсем нова светлина върху посещението на Петков в Киев през април миналата година, както и на визитата в София на украинския външен министър Кулеба. „Новото е, че тогавашният премиер потвърди официално, че в Киев е имало споразумение. Украинският външен министър Кулеба, когато посети София, тогава темата за доставка на оръжия не беше официално повдигната, но зад затворените врати е имало конкретни разговори как съветски муниции от българските запаси ще могат да бъдат доставени на Украйна. Това, което за мен беше съвсем ново е, че е имало големи доставки на дизел индиректно за Украйна“, допълва журналистът.
Авторът разкрива още, че бившият премиер Кирил Петков и вицепремиерът Асен Василев са изиграли важна роля в процеса за налагане на икономически санкции на Русия. „Много рано са казали, че не можем да губим време. Украйна е в голяма опасност, Зеленски е в голяма опасност и трябва веднага да наложим санкции. Аз намирам това за впечатляващо. Говорих и с други представители и те ми потвърдиха“, отбеляза Филип Волкман Шлюк. Авторът допълва, че в статията ясно е описано, че директна помощ от София за Киев не е имало, но е имало е разрешително за експорт със страни посредници.