Федералният канцлер Карл Нехамер направи равносметка за дейността на правителството през миналата година, спирайки се на външната и вътрешната политика на своето правителство, и отбеляза като един от постигнатите успехи ветото на Австрия срещу влизането на България и Румъния в Шенген в контекста на променената общоевропейска политика за опазване на външните граници на ЕС. Това стана по време на интервю по австрийската телевизия в късната емисия новини в четвъртък.
Още: Руски депутат предложи Черно море да бъде преименувано на Руско море
Още: Атака с дронове срещу Саратов: Украйна е повредила химически завод (ВИДЕО)
Шенген не функционира
ОЩЕ: България влиза в Шенген: Европейският съвет гласува
Предвид предстоящите тази година избори за Европейски парламент, Нехамер изтъкна, че Европейският съюз трябва да се съсредоточи върху основните си задачи и е необходимо да се превърне отново в реалност решаването на проблемите там, където се появяват на основата на принципа на субсидиарността.
Още: Зеленски пристигна в Давос за Световния икономически форум
Още: Обвиниха в измама високопоставен кадър на Гърция в ООН
"С нашето "Не" за влизането на България и Румъния в Шенген направихме много важен принос, като "бръкнахме в рана", а именно във факта, че Шенген в момента не функционира, тъй като 11 от 17-те държави членки извършват вътрешнограничен контрол", заяви австрийският канцлер.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Макрон призова Европа да се събуди
Още: Въпреки пожара след украинска атака: Смоленският авиационен завод не е спрял работа (ВИДЕО)
Нехамер изтъкна още един важен аспект. "Ние сме за Европейския съюз, тъй като мислим в посока към решаване на проблемите. Ние засегнахме проблема. България и Румъния получиха пилотни проекти от Европейската комисия, тя ги и финансира, за да бъдат укрепени външните граници. Ние дължим това на хората, ние трябва да действаме и да се борим срещу нелегалната миграция. Оттогава има движение, има напредък в Пакта за убежище и миграция, аз изтъквам това, защото Европейският съюз е важен за нас и ние като Австрийска народна партия успяхме да поставим отново на дневен ред темата миграция, да направим видим въпроса с опазване на външната граница и да „качим на лодката“ държави като например Италия и Франция, тъй като резултатът зависи от програмата, зависи от това дали можем да дадем убедителен правилен отговор на хората за европейските предизвикателствата, опазването на границите е част от това и Италия и Франция вече обединяват усилията си с Австрия", заяви Нехамер.
ОЩЕ: Условията на Австрия да влезем в Шенген заедно с Румъния
Ветото
През 2022 г. Австрия и Нидерландия са единствените страни членки на Шенген, които наложиха вето на присъединяването на България към безвизовото пространство. Виена е против присъединяването и на Букурещ.
Още: Вицепремиерът на Испания спира да използва платформата "X", ето защо
Още: „Ритник в задните части за Европа“: Френският министър на въоръжените сили за речта на Тръмп
В края на миналата година Австрия се съгласи за присъединяване на България и Румъния към Шенгенската зона по въздух и море от март 2024 г. От анекса към решението на Европейския съвет от 29 декември 2023 г., с който бяха отменени проверките по въздушните и морските граници, обаче стана ясно, че Австрия е поставила пет условия на България и Румъния за пълното им присъединяване към Шенгенското пространство.
Австрия блокираше приемането на България и Румъния заради опасения, че нелегалният мигрантски поток през двете държави ще се увеличи.
ОЩЕ: Държавата: Фалшива новина е, че в Шенген ще приемаме повече мигранти