Австрия се хвали с ветото срещу България и Румъния за влизане в Шенген

12 януари 2024, 14:25 часа • 4048 | прочитания

Федералният канцлер Карл Нехамер направи равносметка за дейността на правителството през миналата година, спирайки се на външната и вътрешната политика на своето правителство, и отбеляза като един от постигнатите успехи ветото на Австрия срещу влизането на България и Румъния в Шенген в контекста на променената общоевропейска политика за опазване на външните граници на ЕС. Това стана по време на интервю по австрийската телевизия в късната емисия новини в четвъртък.

Още: Идва "черен папа": Пророчество на Нострадамус разбуни духовете във Ватикана

Още: Кой ще води църквата към спасителния бряг след папа Франциск: Анализ

Шенген не функционира

ОЩЕ: България влиза в Шенген: Европейският съвет гласува

Предвид предстоящите тази година избори за Европейски парламент, Нехамер изтъкна, че Европейският съюз трябва да се съсредоточи върху основните си задачи и е необходимо да се превърне отново в реалност решаването на проблемите там, където се появяват на основата на принципа на субсидиарността. 

ОЩЕ: "Системата е нефункционална": Австрийският канцлер потвърди, че държи на ветото за Шенген за България и Румъния

Още: В знак на почит към папата: Няколко страни обявиха траур

Още: Папа Франциск създаваше мостове, а не беше църковен княз: Говори богослов

"С нашето "Не" за влизането на България и Румъния в Шенген направихме много важен принос, като "бръкнахме в рана", а именно във факта, че Шенген в момента не функционира, тъй като 11 от 17-те държави членки  извършват вътрешнограничен контрол", заяви австрийският канцлер.

Нехамер изтъкна още един важен аспект. "Ние сме за Европейския съюз, тъй като мислим в посока към решаване на проблемите. Ние засегнахме проблема. България и Румъния получиха пилотни проекти от Европейската комисия, тя ги и финансира, за да бъдат укрепени външните граници. Ние дължим това на хората, ние трябва да действаме и да се борим срещу нелегалната миграция. Оттогава има движение, има напредък в Пакта за убежище и миграция, аз изтъквам това, защото Европейският съюз е важен за нас и ние като Австрийска народна партия успяхме да поставим отново на дневен ред темата миграция, да направим видим въпроса с опазване на външната граница и да „качим на лодката“ държави като например Италия и Франция, тъй като резултатът зависи от програмата, зависи от това дали можем да дадем убедителен правилен отговор на хората за европейските предизвикателствата, опазването на границите е част от това и Италия и Франция вече обединяват усилията си с Австрия", заяви Нехамер.

ОЩЕ: Условията на Австрия да влезем в Шенген заедно с Румъния

Ветото

През 2022 г. Австрия и Нидерландия са единствените страни членки на Шенген, които наложиха вето на присъединяването на България към безвизовото пространство. Виена е против присъединяването и на Букурещ.

Още: Бивш бияч, обичащ тангото и дал обет да не гледа телевизия: 9 факта за папа Франциск

Още: Странни обичаи за Великден (ВИДЕА)

В края на миналата година Австрия се съгласи за присъединяване на България и Румъния към Шенгенската зона по въздух и море от март 2024 г. От анекса към решението на Европейския съвет от 29 декември 2023 г., с който бяха отменени проверките по въздушните и морските граници, обаче стана ясно, че Австрия е поставила пет условия на България и Румъния за пълното им присъединяване към Шенгенското пространство.

Австрия блокираше приемането на България и Румъния заради опасения, че нелегалният мигрантски поток през двете държави ще се увеличи.

ОЩЕ: Държавата: Фалшива новина е, че в Шенген ще приемаме повече мигранти

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес