Атинският архиепископ Йероним заяви, че Турция няма да посмее да превърне историческата катедрала "Света София" в джамия, пише турското издание Daily Sabah.
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
По време на посещение в Месиния, докато отговаряше на журналистически въпрос, архиепископът заяви:
"Те играят всяка игра, до която се докопат. Това също е игра. И те няма да посмеят".
Турският Върховен съд в момента дебатира дали да превърне едно от архитектурните чудеса на Истанбул в джамия. По-рано приключи изслушването на въпроса дали бившата катедрала - сега музей - да бъде превърната в мюсюлмански храм. Очаква се съда да вземе решение по въпроса и да го представи в писмен вид до 15 дни.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
Някои висши духовници в Гърция също коментираха темата за статута на "Света София". Митрополит Евгений от Ретимно заяви, че "Света София" е изградена като катедрала и допълни:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
"Ще се молим тя да остане музей".
На 6 юли лидерът на Руската православна църква патриарх Кирил също заяви, че е "дълбоко загрижен" от плановете на Анкара да промени статута на "Света София".
Бившата катедрала е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО и е построена през VI век в Константинопол, Византийската империя. Векове наред сградата служи като седалище на Гръцката православна църква. Тя е превърната в джамия първо от Османската империя, след превземането на Константинопол през 1453 г. Впоследствие сградата е превърната в музей през 1935 г., но в последно време в социалните мрежи се водят множество дискусии дали тя отново да не стане джамия.
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
Макар някои да смятат, че сградата е мюсюлманско наследство от османско време и затова тя трябва да бъде превърната в джамия, други вярват, че "Света София" трябва да запази статута си на музей, като символ на солидарността между християни и мюсюлмани.
На свой ред правителството в Анкара настоява, че въпроса около "Света София" е вътрешен и други страни нямат право да се месят в него.
По-рано президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган заяви, че обвиненията срещу Турция, свързани със "Света София" са директна атака срещу суверенитета на страната.