Американският държавен секретар Антъни Блинкен предложи САЩ да помогнат на Армения за провеждането на дискусии за мир с Азербайджан, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на Държавния департамент.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Блинкен е разговарял по телефона с арменския премиер Никол Пашинян, след като преди около две седмици избухна престрелката между азербайджански войски и етнически арменци в Нагорни Карабах, при която загинаха най-малко петима души.
Блинкен е "потвърдил подкрепата на САЩ за преки разговори и дипломатически усилия за траен и устойчив мир в Южен Кавказ, подчертавайки, че няма военно решение", се казва в изявлението на Държавния департамент.
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев и Пашинян се срещнаха няколко пъти в опит да разрешат конфликта, но периодичните прояви на насилие пречат на мирния процес.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Нагорни Карабах е бил в центъра на две войни между Армения и Азербайджан през изминалите повече от 30 години, откакто двете бивши съветски републики получиха независимост.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Русия и Армения официално са съюзници по силата на договор в сферата на отбраната, но Москва също така се стреми да поддържа добри отношения и с Азербайджан.
Регионът Нагорни Карабах е международно признат за част от Азербайджан, но населението му се състои предимно от етнически арменци. През декември миналата година азербайджанци, представящи се за екоактивисти, започнаха блокада на Лачинския коридор - единственият път, който свързва Армения с Нагорни Карабах, пише БТА.
Армения твърди, че блокадата е довела до недостиг в доставките на храни и лекарства, както и че протестиращите са подкрепяни от азербайджанското правителство агитатори. Азербайджан отрича тези твърдения с аргумента, че протестиращите провеждат кампания срещу нелегалния арменски миннодобив.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир