Международната правозащитна организация Amnesty International (AI) призова Полша да предостави достъп до страната на бежанците, търсещи защита. Разследване на AI установи неизвестни досега подробности относно ситуацията с афганистански граждани, търсещи убежище, които са блокирани на границата между Беларус и Полша, съобщава „Дойче веле”.
От 18 август група от 32-ма мигранти, сред които има жени и 15-годишно момиче, се опитват да оцелеят в трудните условия на беларуско-полската граница, без да имат достъп до продоволствия, питейна вода и медикаменти, се казва в доклада на AI. Според директора на представителството на организацията към европейските институции в Брюксел Ив Геди, AI разполага с достатъчно доказателства, че афганистанските бежанци са станали жертва на „незаконно принудително връщане” в Беларус.
Анализ на спътникови и други снимки и видеозаписи показват, че в края на август мигрантите буквално за една нощ са били изгонени от полска територия към Беларус. По този начин Варшава е нарушила сериозно правата на търсещите убежище, твърдят правозащитниците.
Те настояват полското правителство да предостави на мигрантите временни жилища, храна и вода, както и да им осигури достъп до адвокат и необходимата медицинска помощ. Същите искания отправи на 25 август и Европейският съд по правата на човека в Страсбург.
Снимки на афганистанците по границата и репортажи за тях почти не могат да бъдат открити в полските медии. Това се обяснява отчасти от факта, че на журналистите им е забранен достъп до блокираните на границата хора. Представителите на НПО и лекари също се оплакват от липсата на възможност да общуват с бежанците. След като на 2 септември Полша въведе извънредно положение по границата с Беларус, това стана още по-трудно. В районите, в които действа този режим, са забранени масовите прояви, а хората, които се намират на обществени места, трябва да носят документ за самоличност. Онези, които не живеят в района, не могат да влязат там. Полските власти възнамеряват да удължат срока на действие на извънредното положение с още 60 дни.