Световноизвестната неправителствена организация Amnesty International обяви, че повечето от най-висшите ѝ служители ще напуснат през тази година, след като външен одит, провокиран от самоубийствата на нейни служители, е описал работната среда като "токсична".
Организацията, базирана в Лондон, ще освободи от работа петима от седмината си топмениджъри, предаде БГНЕС.
Външната проверка е установила, че работата в най-голямата и авторитетна правозащитна организация често поставя служителите ѝ под "изключителен стрес" и че усилията ѝ за подкрепа на персонала са били "ad hoc, реактивни и частични".
Amnesty International е описана като "създаваща токсична работна среда", според извършилите одита – независимата консултантска фирма Konterra. "Организационната култура и неуспехите в управлението са основната причина за повечето проблеми с благосъстоянието на персонала", заключават докладът на проверяващите.
Amnesty International сама инициира разследването миналия август, след като Гаетън Мооту, известен изследовател, и стажантът Рос Макгрегър, последователно отнеха живота си в рамките на три месеца.
65-годишния Мооту е работил в организацията от години и е бил известен с работата си в цяла Африка. В предсмъртното си писмо той се оплакал от неразбиране, изключително натоварване и липса на помощ от страна на мениджърския екип.
28-годишният Макгрегър, британски стажант, работещ в офиса на Amnesty International в Женева, е страдал от безсъние и безпокойство и се е самоубил в дома си в Лондон шест седмици след по-възрастния си колега Мооту.
Генералният секретар на организацията съобщи, че преструктурирането на ръководството е решено на среща на 9 май, а освободените от длъжност висши мениджъри ще напуснат до края на октомври. Нов "лидерски екип на коалицията" ще започне да функционира през ноември и ще се състои само от четирима директори.