Според доклад на организацията за 2018 – 2019 г. повече от 40 000 протестиращи във Франция са били осъдени на базата на „много неясни законови разпоредби”.
Още: След като съд блокира решението за анулиране на вота: Бурни реакции в Румъния
Още: Фон дер Лайен: Подготвяме план за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива
Твърдите действия на полицията срещу демонстрантите във Франция са достигнали небивали за държавата нива, а действията на съдилищата спрямо тях са противозаконни. Това твърди френският филиал на международната правозащитна организация „Amnesty International” в доклада си за ситуацията в тази област, изготвен на базата на 18-месечни проучвания в страната.
„От 2018 г. [началото на движението на „жълтите жилетки”] репресиите срещу протестиращите във Франция достигнаха безпрецедентно ниво. Да станеш участник в мирна демонстрация в страната означава да се изложиш на риска да станеш жертва на насилствени действия от страна на полицията”. Освен това в края на деня може да се окажеш в ареста в полицейския участък, подчертават експертите в доклада.
Според тях, „властите в страната използват масово закони, противоречащи на международното право и предвиждащи глоби, необосновани задържания и съдебно преследване на хора, които не са използвали насилие”. В същото време се констатира, че „през последните години протестните движения във Франция се разрастват значително” – става въпрос не само за „жълтите жилетки”, но и за демонстрациите, при които се настоява за спешни мерки за защита на климата, осигуряване на социална справедливост, протести срещу безнаказаните действия на полицията, против расизма, намаляването на пенсиите и т.н.
Още: Бивш военен министър: Руската тактика е по-скоро САЩ да се оттеглят като посредник в Украйна
Още: В Русия гори църква след атака с дрон, гасенето на пожара се оказва невъзможно (ВИДЕА, СНИМКИ)
Според данните на организацията, цитирани в доклада, особено силни репресии от страна на властите са били приложени спрямо участниците в движението на „жълтите жилетки”. В периода от ноември 2018 г. до юли 2019 г. са били задържани 11 203-ма от тях. По-късно повече от половината са освободени без каквито и да са правни последици. Останалите са разследвани и осъдени за действия, които не би трябвало да се разглеждат като углавни закононарушения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Макрон: Путин да спре да лъже (ВИДЕО)
Още: В Кремъл се изплашиха за живота на Путин: Делегация се опита да му поднесе опасен подарък
Правозащитниците окачествяват действията на Франция като „жестоко правосъдие”. Както пише в доклада, за периода 2018 – 2019 г. повече от 40 000 протестиращи са били осъдени „на базата на мъгляви законови разпоредби”, използвани често за незаконно ограничаване на човешките права, по-специално на правото за мирни събирания и правото на свобода на изразяване.