Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми

23 февруари 2025, 17:20 часа • 555 прочитания

Високите стойности на одобрение за дяснопопулистката партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) накара редица фирми да демонстрират отношението си към десния екстремизъм. Непосредствено преди парламентарните избори на 23 февруари шефовете на Deutsche Bank, Mercedes-Benz, Siemens и др. излязоха с официални позиции: „Ксенофобията, омразата, антисемитизмът и екстремизмът са в ясно противоречие с ценностите на Mercedes-Benz, заяви пред ДВ Екарт фон Кледен, ръководител на външния отдел на автомобилния концерн. Съюзът на германската автомобилна индустрия също се обяви срещу дяснопопулистката и отчасти екстремистка партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ).

Докато в други страни е обичайно компаниите да заемат партийни позиции и дори да дават препоръки за гласуването, в Германия не е така. „От партийно-политическа гледна точка предприятията в Германия традиционно са сдържани, това важи и за съюзите и професионалните сдружения“, казва пред ДВ Кнут Бергман от Института за германска икономика. Досега не е имало случаи германските компании да заемат позиция в полза или срещу някоя партия.

Успехът на АзГ обръща нещата

Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"

Фирмите и съюзите в Германия промениха неутралната си позиция покрай укрепването на „Алтернатива за Германия“ и прокламираната от партията „ремиграция“ - тоест депортация на мигранти.

Преди евроизборите и местните избори в Тюрингия, Саксония и Бранденбург редица фирми решиха да се намесят. Bosch, Mercedes-Benz, Bayer и 30 други фирми основаха алианса „Ние държим на ценностите“, за да се позиционират публично срещу екстремизма и за респект, толерантност, откритост и многообразие. В кампанията са се ангажирали над 80 семейни фирми.

Не става дума за единични случаи

Предприемачът Райнхолд Вюрт, световен лидер на пазара със своята фирма за производство на строително-монтажна техника, дори написа преди евроизборите писмо на своите 25 000 служители и ги предупреди да не гласуват за АзГ.

Още: Филмови дейци от Германия искат санитарен кордон около крайната десница

Веригата супермаркети Edeka пък разпространи рекламна брошура със заглавието „Защо при нас синьо няма“ (синьото е партийният цвят на АзГ). В брошурата са заснети редица зеленчуци и плодове като краставици, броколи, банани, череши и ягоди, но не и сини хранителни продукти. Текстът под рекламата гласи: “Еволюцията учи – синьото не е добър избор“.

Това не са единични случаи. Както показва проучване, за което са анкетирани над 900 фирми, всяка втора западногерманска и всяка четвърта в източната част на страната заявяват, че открито са се обявили против АзГ.

АзГ „не предлага отговори“

Защо обаче компаниите изведнъж взеха страна? Вероятно най-вече по икономически причини, казва пред ДВ професор Александър Критикос от Германския институт за икономически изследвания. „Компаниите се опасяват от проблеми и от спад на инвестициите.“

Още: Вицепрезидентът на САЩ се срещна с лидера на германската крайна десница

Говорителка на Commerzbank обясни, че икономическите мотиви и ценностите вървят ръка за ръка. "От наша гледна точка страхът, протекционизмът и разцеплението не са отговор на настоятелните въпроси на нашето време", изтъква тя пред ДВ и допълва, че Германия има нужда от целенасочена имиграция на квалифицирани специалисти.

Шефът на Мercedes Ола Келениус казва пред ДВ, че „икономическият просперитет е основата за благосъстоянието, стабилността и сигурността. Същевременно траен икономически успех може да се постигне само ако се изповядват съвместни ценности". Той подлага на критика това, че в актуалните дебати темите се смесват. "Нелегалната миграция е нещо различно от привличането на квалифицирани специалисти в страната. За растежа имаме нужда от най-добрите кадри."

Загриженост за ЕС и еврото

Освен това 77% от ръководителите на фирми в Германия виждат в укрепването на АзГ риск за "съществуването на Европейския съюз и еврото", сочи проучване на Института за германска икономика.

Още: Орбан: Всичко, за което се бори "Алтернатива за Германия", би било добро за Унгария

Председателят на управителния съвет на насърчителната Банка за възстановяване Щефан Винтелс посочва пред ДВ, че изолацията и ксенофобията ще навредят не само на икономиката, но и на обществото като цяло. Заедно с още 14 финансови институции банката е подписала призив за изборите - за гарантиране на свободния демократичен ред и за силна, толерантна и открита към света страна.

Американските фирми търсят близост с Тръмп

В САЩ компаниите търсят все по-голяма близост с президента Доналд Тръмп. Концерни като Meta и McDonald's ограничиха мерки, насочени към гарантирането на равни шансове и многообразие. Би ли могло това да се случи и в Германия?

"Това, разбира се, е много спекулативно и е трудно да се каже, но мисля, че в Германия темата за миграцията в момента е много важна", казва професор Александър Критикос. Той подчертава, че компаниите спешно се нуждаят от квалифицирани специалисти от чужбина.

Още: Около 160 000 души на протест срещу крайната десница в Берлин (ВИДЕО)

На въпрос на ДВ дали могат да обещаят, че не биха се сближили с АзГ, ако партията участва в управлението, от Мercedes заявяват, че ценностите, към които се придържат днес, ще останат и в бъдеще основа за техния икономически успех. "Ние ще ги защитаваме - включително пред бъдещото федерално правителство."

 

Източник: Дойче веле

"Алтернатива за Германия": Меркел е виновна за загубата на контрол по границите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес