Германски екологични организации и редица граждански инициативи връчиха в министерството на околната среда петиция с около 660 000 подписа с искане за категорична забрана на хидравличното разбиване, предаде БГНЕС.
Още: Не само Суджа: Русия бомбардира собствените си граждани и в Липецк (ВИДЕО)
Организациите, водени от екологичната асоциация "Бунд", искат "ясна забрана по правен път на хидравличното разбиване" или "фракинг", противоречива техника за извличане на шистов газ. Тя носи "големи рискове за околната среда и здравето на хората", коментира енергийният експерт на "Бунд" Ан-Катрин Шнайдер.
Инициаторите на петицията приканиха хората да протестират пред министерството на околната среда в Берлин. Правителството на Ангела Меркел е на път да обмисли законопроект за хидравличното разбиване. Министърката на околната среда Барбара Хендрикс и министърът на икономиката и енергетиката Зигмар Габриел искат да забранят "фракинга" на по-малко от 3000 метра дълбочина. Тази забрана трябва да е в сила поне до 2021 г. и фактически да изключва използването на шистов газ.
Министрите искат също така да предефинират условията за прилагане на метода за нормалния природен газ, извличан на повече от 3000 метра дълбочина. Но според многобройните му противници тази юридическа рамка на хидравличното разбиване не стига твърде далеч. Те искат категорична забрана на всякакъв "фракинг".
Още: Мадона подкрепи студентските протести в Сърбия (СНИМКА)
Още: Жертви и десетки ранени в Суджа: Русия обвини Украйна, Киев показа ясно откъде идва бомбата (ВИДЕО)