Броят на българите и румънците, които са пристигнали на работа във Великобритания, е достигнал нов рекорд, сочат официални данни на британската статистическа служба, цитирани от в. "Дейли телеграф" и БГНЕС.
Още: Хранителните ни навици се променят: На трапезата ни има повече месо и плодове
Още: Великденски яйца с екологични послания рисуват деца от софийски училища в Централни хали
Те показват, че 167 000 души от двете източноевропейски страни работят на Острова към края на септември, повишение с 30 000 души спрямо предишното тримесечие. Но данните показват първо намаляване от над една година насам на работници от страните-членки на ЕС като цяло.
В края на септември във Великобритания са работели 1 700 000 граждани на ЕС като цяло, спрямо 1 732 000 в края на предишното тримесечие. Спрямо предишната година е регистрирано стабилно повишаване на броя на работниците от ЕС, тъй като все повече хора бягат от икономическите проблеми в страни като Испания, Италия и Гърция.
Броят на работниците от осемте бивши комунистически страни, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., включително Полша, леко е намалял от 859 000 на 839 000 души между края на юни и края на септември.
Още: Времето утре - 18 април 2025 г. и прогнозата за Великден
Още: Имотите в София, обяснени накратко: Търсенето расте, сделките намаляват, брокерите ентусиазирани
Граждани на България и Румъния можеха да работят във Великобритания само при определени обстоятелства до края на миналата година, но ограниченията бяха отменени на 1 януари. Данните за първите три месеца на годината показаха лек спад от 144 000 на 140 000 души, което накара някои анализатори да заявят, че предупрежденията за голяма миграция са били неоснователни, въпреки че тези данни бяха ревизирани.
Новите данни показват трайно повишаване, въпреки че ще бъде трудно да се очертае категорична тенденция, докато не се появят повече данни в идните месеци.
Още: Работно време на хипермаркети Kaufland по време на празниците
Още: Преди голямото пътуване за Великден: Промени в движението на АМ „Хемус“
През февруари доклад на Оксфордския университет установи, че близо 60% от българските и румънските имигранти, живеещи във Великобритания миналата година, са се определили като самонаети лица, което им позволява пълен достъп до социални помощи. Анализът показа, че 59,1% от работниците заявили, че са на свободна практика спрямо едва 14% от британците.