През първата половина на 2024 г. общо 166 жени в Турция са били убити. Това съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая, предаде БТА.
Още: Сеизмолози алармират: Идва много по-силно земетресение откъм Турция
Още: Изненадващо Зеленски приключва визитата си в ЮАР по-рано от планираното (ВИДЕО)
"За съжаление, през 2023 г. 308 жени в страната са били убити. През първите шест месеца на 2024 г. 166 жени са имали подобна трагична съдба", заяви Йерликая в изказването си пред парламентарната комисия по въпросите на равенството между половете по-рано тази седмица.
Още: Задържаха 45 души при акции срещу „Ислямска държава“ в Турция
"Никога не сме приемали и няма да приемем насилието под каквато и да е форма, особено срещу жени. Смятаме, че дори един подобен случай е напълно неприемлив. Подкрепяме всяко усилие и инициатива, насочени към разрешаването на този сериозен проблем", каза министърът на вътрешните работи.
Още: Кола се вряза в пешеходци (18+ ВИДЕО)
Още: Френският премиер е с разбито сърце след новина за миналото на дъщеря му
Йерликая посочи още, че в борбата с домашното насилие са приложени много нови мерки, сред които носенето на електронни гривни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Противоречията в плана на Тръмп за мир в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Зеленски под сериозен натиск в Украйна: Парламентът иска да се яви лично с обяснения
Той съобщи, че броят на звената в полицията и жандармерията, занимаващи се с борбата с насилието над жени, е увеличен на 1287.
Още: В Турция стана страшно: Хората в Кайсери палят сирийски магазини наред (ВИДЕО)
Убийствата и насилието над жени остават изключително сериозен проблем в страната. Всяка година няколкостотин жени са убивани от мъже – техни съпрузи, партньори или роднини.
Още: Доставчик на храна простреля мъж под домашен арест (ВИДЕО)
Още: Голям пожар срина със земята детска градина (ВИДЕО)
На фона на тази тревожна тенденция през 2021 г. президентът Реджеп Тайип Ердоган изтегли Турция от Истанбулската конвенция на Съвета на Европа, което предизвика осъждане от страна на групи за защита на правата на жените и западни държави. Знаковата конвенция бе подписана в Истанбул през 2011 г.