Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

16-и кръг санкции: ЕС спря руски телевизии, наказа кораби и банки, удари по окупираните земи и Беларус

24 февруари 2025, 12:42 часа • 1365 прочитания

Съветът на ЕС постигна съгласие по 16-ия пакет санкции срещу Русия навръх третата годишнина от началото на агресивната война на диктатора Владимир Путин в Украйна. Наказателните мерки включват 48 физически лица и 35 фирми, отговорни за действия, които подкопават или застрашават териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна. Освен това Съветът установи два нови критерия, които ще позволят на ЕС да налага ограничителни мерки на физически лица и компании, които притежават или ползват кораби от т.нар. сенчест флот и които подкрепят или се възползват от руския военнопромишлен комплекс.

Още: ЕС за 3 години война: 16-и пакет санкции и призив за мир по формулата на Зеленски

Флотът в сянка

Към списъка на корабите, за които се прилага забрана за достъп до пристанища на ЕС, сега са добавени още плавателни съдове. Тази мярка е насочена към танкери извън ЕС, които са част от сенчестия флот на Путин, заобикалящ механизма за таван на цените на петрола. Става въпрос за такива кораби, подкрепящи енергийния сектор на Русия, пренасящи военно оборудване за Руската федерация или крадено украинско зърно.

Снимка: iStock

Днес 74 кораба с произход от трети държави бяха подложени на санкционен удар по тези причини, с което общият брой на посочените плавателни съдове в черния списък на ЕС достигна 153.

Още: В Италия избухна експлозия на кораб, превозващ нелегално петрол от Русия за ЕС

Финанси и банки

За първи път ЕС налага забрана за трансакции на кредитни или финансови институции, установени извън Русия, които използват „Системата за предаване на финансови съобщения“ (SPFS) на Централната банка на Русия. SPFS е специализирана услуга, разработена от Централната банка на Русия с цел неутрализиране на ефекта от ограничителните мерки.

Освен това Съветът на ЕС реши да разшири обхвата на забраната за предоставяне на специализирани услуги за финансови съобщения до 13 регионални банки, считани за важни за руската финансова и банкова система.

Още: Слухове в Русия: Колосът банка ВТБ е на глинени крака

Снимка: Getty Images

Търговия

ЕС добави 53 нови субекта към списъка на лицата, които пряко подкрепят руския военен и промишлен комплекс в агресивната му война срещу Украйна. Те ще бъдат обект на по-строги ограничения за износ на стоки и технологии с двойна употреба, както и на стоки и технологии, които биха могли да допринесат за технологичното усъвършенстване на руския сектор на отбраната и сигурността.

Една трета от тези фирми са руски, а останалите са разположени в трети държави - Китай, включително Хонконг, Индия, Казахстан, Сингапур, Турция, Обединените арабски емирства и Узбекистан. Те са участвали в заобикалянето на търговските ограничения или в закупуването на чувствителни продукти, необходими например за дронове и ракети, ползвани за руските военни операции.

Разширен е и списъкът на забранените изделия, които допринасят за технологичното усъвършенстване на руския отбранителен сектор. Добавят се изделия за разработване и производство на руски военни системи - например химически прекурсори на хлорпикрин, софтуер, свързан с машини с цифрово-програмно управление, съединения на хрома, контролери, използвани за управление на дронове.

ЕС въведе допълнителни ограничения върху износа на стоки, които допринасят за укрепването на руския промишлен капацитет (химикали, някои пластмаси и каучук), и тяхното транзитно преминаване през Русия. В санкциите са включени и очакваните допълнителни ограничения върху вноса на първичен алуминий, който генерира значителни приходи за Русия.

Още: Таен търговски канал: Индия осигурява на Русия части за военно оборудване срещу Украйна

Забрана за излъчване на телевизия и радиа

Снимка: Telegram

Днес Съветът на ЕС взе решение да спре действието на лицензите за радио- и телевизионно излъчване в ЕС на 8 руски медии, намиращи се под постоянния контрол на Кремъл. Вече ще им е забранено да излъчват своето съдържание. Става дума за EADaily/Eurasia Daily, Fondsk, Lenta, NewsFront, RuBaltic, SouthFront, Strategic Culture Foundation и Krasnaya Zvezda/Tvzvezda. Тези медии са от съществено значение и са допринесли за разгръщането и подкрепата на агресивната война на Русия срещу Украйна, както и за дестабилизирането на съседните ѝ държави, за дестабилизиране също така на ЕС и неговите страни членки.

"В съответствие с Хартата на основните права - договорените днес мерки няма да попречат на целевите медии и техния персонал да извършват в ЕС дейности, различни от радио- и телевизионно излъчване, например проучвания и интервюта", посочват от Съвета в официалното си съобщение.

Още: Веднага край на свободията на Костадинов и подчинените му

Пристанища и летища

ЕС забранява всякакви трансакции с определени пристанища и летища в Русия, които се използват за прехвърляне на дронове, ракети и свързани с тях технологии и компоненти към Руската федерация или за заобикаляне на тавана на цените на петрола и на други ограничителни мерки чрез плавателни съдове, практикуващи "нередовни и високорискови практики в корабоплаването".

ЕС реши да разшири забраната за полети, така че тя да обхване включените в списъка въздушни превозвачи, които извършват вътрешни полети в Русия или "изнасят въздухоплавателни средства или други авиационни стоки и технологии за руски въздушни превозвачи и контролирани от тях образувания", гласи официалното съобщение.

Освен това ЕС засилва съществуващата забрана за автомобилен превоз на стоки на територията на ЕС, включително при транзит, от оператори от блока, притежавани на 25% или повече от руско физическо или юридическо лице. Новата разпоредба забранява всякакви промени в капиталовата структура на предприятията за автомобилен транспорт, които биха увеличили процентния дял, притежаван от руско физическо или юридическо лице - той не може да е над една четвърт.

Още: Полша: Руски самолет наруши въздушното пространство на страната

Снимка: iStock

Енергия

С договорения днес пакет се налагат допълнителни ограничения върху износа на стоки и технологии. Конкретно се дава пример със софтуер, свързан с проучването на нефт и газ. Целта е допълнително ограничаване на капацитета на Русия за проучване и добив.

Разширен е обхватът на забраната за предоставяне на стоки, технологии и услуги за завършване на проекти за добив на суров петрол в Русия - например петролния проект „Восток“ - подобно на завършването на проекти за втечнен природен газ, които са в ход.

Съветът на ЕС също така забранява предоставянето на временно съхранение на руски суров нефт и нефтопродукти в рамките на блока, независимо от покупната цена на петрола и крайното местоназначение на тези продукти.

Още: Казахстан ще говори с Украйна заради удара по петролопровод, важен за Астана

Строителни услуги

ЕС забранява предоставянето на строителни услуги, включително строително-монтажни работи, като разширява обхвата на вече прилагания подход в незаконно окупираните части на Украйна.

С цел борба с незаконния реекспорт на санкционирани стоки от ЕС от операторите от блока, които продават чувствителни стоки на трети държави ("различни от държавите партньори"), се изисква да прилагат механизми за надлежна проверка, способни да идентифицират и намаляват рисковете от такъв реекспорт към Русия. Еврокомисията ще оказва съдействие на тези европейски фирми.

Още: Австралия удари Русия с най-големите си санкции от началото на войната

Снимка: iStock

Санкции и срещу Беларус

Днешният пакет включва допълнителни ограничителни мерки срещу Беларус. Сред мерките са ограничения по отношение на продажбата или предоставянето на услуги и софтуер, депозити и портфейли за криптовалути и транспорт.

Въведен е нов критерий за включване в списъка на санкции, насочен към лица, фирми или органи, които подкрепят военния и промишления комплекс на Беларус или се възползват от него.

Още: САЩ възстановили контактите си с Лукашенко, ще го откъснат ли от орбитата на Русия?

Крим и останалите окупирани земи също са в санкциите

ЕС въведе нови ограничения за окупирания полуостров Крим, включително в Севастопол, както и в контролираните от Русия райони на Украйна - Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област. Целта е да се възпрепятства интегрирането им в Руската федерация и да се предотврати заобикалянето на санкциите на ЕС.

Снимка: Getty Images

Тези ограничения се отнасят до предоставянето на счетоводни услуги, одит, данъчни консултации, бизнес и управленски консултации, връзки с обществеността, строителни, архитектурни, инженерни, юридически консултации, консултации в областта на информационните технологии, пазарни проучвания и проучване на общественото мнение, технически изпитвания, анализи и рекламни услуги. Има ограничения за предоставянето на определен софтуер за управление на предприятия и за промишлен дизайн и производство, както и за свързаните с него права на интелектуална собственост или търговски тайни.

Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)

Режимът на санкции по отношение на неконтролираните от правителството области в Украйна наскоро беше удължен с още една година - до февруари 2026 г.

Съответните правни актове скоро ще бъдат публикувани в Официален вестник на ЕС. Европейският съюз остава готов да засили натиска върху Русия, включително чрез приемане на допълнителни санкции, посочват от Съвета.

Още: 3 години война: Украйна чака още оръжия за милиарди от САЩ. Нов американски сигнал в полза на Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес