Търпението на академичната общност от университетите се изчерпва. Академичната общност е рязка и дръзка, но това означава, че за една търпелива общност, която счита, че аргументите са приоритетни, това означава, че тази общност е на предела на търпението си - възнагражденията в сектора на висшето образование са на нивата от 2023 г. и не са мръднали.
Това заяви пред БНТ председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова за протеста на преподавателите от ВУЗ-овете.
Още: Затворени врати и протест заради неувеличените заплати в университетите
Заплатите на преподавателите - ниски и като на чистачки
Според нея е недопустимо магистри да получават възнаграждения, колкото хигиенисти.
Темелкова настоя за увеличение на заплатите на преподавателите във висшите училища от 180% от средната брутна заплата за страната. Управляващите и политиците ни доведоха в хипотези, които без да искахме, предсказвахме във времето - в момента има пари за отпадане на държавните такси, но няма пари за увеличение на заплатите на преподавателите във висшите училища, разочарована е Темелкова.
Според нея няма как да има качество, когато държавата е абдикирала от отговорността си за университетите.
Темелкова се надява на разбиране от изпълнителната власт, който да продължи занапред и да се обърне внимание на академичната общност.
Още: КНСБ обяви протест на 20 май заради заплатите във ВУЗ-овете
Исканията им
Ефективните протестни действия ще са на 20 май (понеделник) пред Министерството на финансите. „Те са виновни за бавенето на увеличението на нашите заплати. Средното възнаграждение в сферата е различно, но средно е от 1750 до 4 150 лв. в медицинските университети, които са най-добре финансово“, каза Илия Добрев в ефира на Нова телевизия.
Друг университетски преподавател заяви, че заплатите им не са повишавани от години. „Повишение трябва да има и за непреподавателския състав, тъй като те също са съпричастни към учебния процес“, смятат те.
„Изтощени сме. Изпълняваме всичките си изисквания, но държавата не изпълнява обещанията си. Министерствата са ни превърнали в спринтьори в маратон“, каза друг преподавател.
Те са категорични, че протестите няма да спрат. „Ако се наложи ще продължим със стачните ни действия. Ще блокираме пътища, ще спрем обучението на студентите. Студентите също ни подкрепят“, заканиха се преподавателите.