Въвеждаме една от най-добрите световни практики в българското образование, благодарение на INSAIT.
Още: Ще има ли освобождаване от матури при висок успех и колко от учителите го искат
Още: Ударно намаление: По-малко позволени отсъствия в училище, готви се промяна
С тези думи премиерът акад. Николай Денков даде началото на новата стипендиатска програма за най-талантливите студенти, които се развиват като бъдещите технологични лидери на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT).
Програмата заимства елементи от най-развитите световни университети, обясни научният директор на INSAIT проф. Мартин Вечев. По думите му програмата е изцяло финансирана с над 1 милион лева от бизнеса, а стипендиите са на стойност 72 000 лева за период от 4 години на бъдещите кандидат-студенти в специалност "Информатика" на Факултета по математика и информатика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Срокът за кандидатстване в първия бъдещ випуск е до 17 март, като очакванията са да бъдат приети до 10 студенти.
Още: Първият български изкуствен интелект е факт: Какво може BgGPT?
Още: Стипендии за бъдещи студенти с математика и природни науки: Ново предложение
Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия
"Свидетели сме на нещо изключително в сферата на висшето образование. Тази програма показва модела, по който трябва да се насърчават талантливите и млади умове на България", подчерта от своя страна ректорът на най-старото висше учебно заведение у нас проф. Георги Вълчев.
Още: Ново предложение за финансиране на второ висше
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
"Това е изключителен и позитивен пример за това как България да се развие като технологичен лидер в световен мащаб", обясни още проф. Вечев.
"Като част от Софийския университет тази програма ще спомогне за задържане на умни млади хора в България" подчерта и деканът на Факултета по математика и информатика към СУ проф. Мая Стоянова. По думите й бъдещите кандидат-студенти трябва да бъдат подготвени за натоварена учебна програма и високи стандарти за обучение.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Снимка: БГНЕС
От своя страна премиерът подчерта, че в годините на своята академична кариера е изпитвал смесени емоции - както гордост от успехите, така и разочарование от последното място на България в ЕС в класациите за образователни успехи. "През последните години бяха положени системни усилия, за да променим тази ситуация", каза Денков.
Още: Институт към СУ е единствен представител за Източна Европа в глобален Алианс за изкуствен интелект