За първи път от над 70 години ще имаме учебници по религия и по тях ще се учи от учебната 2020/2021 година. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на въпрос от народния представител проф. Иво Христов относно процедурата за избор на учебниците по религия.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Вносителите на проектите на учебници по учебния предмет "Религия християнство православие" са четири - Българската православна църква, едноличен търговец Димитринка Димитрова, издателство "Просвета" и фондацията "Двери", съобщи министър Вълчев.
Той каза, че вносители на проектите на учебници по предмета "Религия ислям" са Мюсюлманското изповедание и Главното мюфтийство. Вносители на проектите на учебници по "Религия неконфесионално обучение" е фондацията "Библейска лига - България".
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Процедурата за оценяване и одобряване на учебниците по религия е на два етапа и както при всички останали учебници, важат общите правила.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Оценяват се съдържанието и езикът на проектите на учебниците, новите понятия в тях, има изисквания към илюстрациите, хартията, подвързията и полиграфията, обясни министър Вълчев.
Той уточни, че съдържанието на всеки един проект на учебник се оценява от 7 оценители - двама специалисти от съответната научна област, по един експерт от МОН или от РУО, и от четирима учители по религия.