Категорично трябва да се провеждат политики по десегрегация, за да не се увеличава броят на сегрегираните училища.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Това каза пред журналисти министърът на образованието Красимир Вълчев.
„Трябва да положим максимум усилия в сегрегираните училища за работа с децата. Тази политика предотвратява това едни училища да бъдат нежелани и целият район около тях да се превърне в нежелан“, подчерта Вълчев.
Той уточни, че за приема в 1 клас не е водещ принципът на уседналост, а принципът на близост. „Това е така от гледна точка на това детето да може по-бързо и безопасно да се придвижва до училище. Принципът на уседналост беше въведен миналата година заради множеството сигнали за злоупотреби с адресните регистрации“, поясни образователният министър, цитиран от БГНЕС.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Красимир Вълчев уточни, че може да запишете детето си във всяко едно училище, но когато в едно училище има повече желаещи, отколкото места, трябва да има някакъв принцип. „Ние сме казали, че се избират тези, които живеят в прилежащия район. Ако децата, които живеят в прилежащия район, се прилагат вече други критерии“, допълни просветният министър.
От друга страна Вълчев коментира, че около 150 000-200 000 училищни шкафчета ще бъдат закупени, като доставката им се очаква да бъде към края на годината или лятото.
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман