Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Университетите остават в протестна готовност

27 май 2024, 12:33 часа • 928 прочитания

Университетите остават в протестна готовност. Това заяви председателят на Съвета на ректорите в България проф. Миглена Темелкова.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Тя припомни, че за висшите училища бяха изплатени 39 млн. лв. и подчерта, че за тази година са нужни още 184 млн. лв. "Тази сума е, за да се достигне изпълнението на нормите на закона за висшето образование и да се обезпечи целият образователен процес, включително заплатите на административния и академичния състав", обясни Темелкова.

ОЩЕ: Кабинетът развърза кесията: 80 млн. лв. отиват за заплати в университетите

Председателят на Съвета на ректорите допълни, че законът предвижда 10% от бюджетите на университетите да бъдат насочвани за научно-изследователска и художествено-творческа дейност. "В момента всички висши училища, без БАН и военните, получават 1,5%", каза проф. Темелкова и уточни, че недостигът е 66 млн. лв. Тя подчерта, че въпреки тези финансови ограничения, университетите през последните години са успели да увеличат няколко пъти научно-изследователската си продукция, както и публикационната си активност в реномирани световни бази данни.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Повече чуждестранни студенти

Темелкова и председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) проф. Елиза Стефанова коментираха и необходимостта от сериозни законови промени, за да се улесни процедурата за привличане чуждестранни студенти у нас. По думите на проф. Стефанова е нужно да се работи и за т.нар. признаване на дипломи в рамките на ЕС.

Процедурите в момента затрудняват дори българи, учили зад граница, които искат да карата магистратура в наши университети, обясни председателят на НАОА. Според нея в това отношение проблем създава и фактът, че срокът на бакалавърското обучение у нас се разминава с повечето страни в Западна Европа. По думите й, ако продължителността на програмите бъде уеднаквена и стане 3-годишна, признаването на дипломи ще бъде облекчено. 

ОЩЕ: Въпреки повечето пари за заплати: Университетите затварят врати

Ректорът на Икономическия университет във Варна проф. Евгени Станимиров допълни, че намаляването на срока на бакалавърските програми е заложено в Стратегията за висшето образование, но условията как може да се реализира това са твърде неясни.

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

"През миналата година министерството на образованието се опита да подеме такава кампания, но условието беше всички висши училища в рамките на едно професионално направление да се съгласят да минат на 3-годишни бакалавърски програми", допълни Станимиров. И подчерта, че ако не се реализира по този начин, ще се получи неравнопоставеност между университетите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес