Готов е сборник с добри практики, озаглавен "Управляваме училището с ученическо самоуправление". Той е под редакторството на Янка Такева от Синдиката на българските учители и е изготвен от Фондация "Институт за информални иновации".
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
В националната инициатива са участвали 28 училища с общо 17 612 ученици от 729 паралелки в начални, основни и средни училища, гимназии и професионални гимназии от всички видове селища в страната - село, община, областен град. 17 от училищата имат статут на иновативни.
Тези училища е трябвало да създадат структура на ученическо самоуправление, а резултатите от него е трябвало да бъдат представени в електронните училищни вестници.
Още: Защо българските ученици нямат нужните умения? МОН даде пример от чужбина как да се справим (ВИДЕО)
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Всяко училище имаше възможността да представи петте основни дейности в ученическото самоуправление, уточни пред БНР Таня Желязкова от Фондация "Институт за информални иновации". В процеса са били въвлечени ученици, класни ръководители, учители, родители и директори.
"Целта на самата инициатива, която започнахме предходната учебна година – 2022/2023, беше да се разширят правата на децата и учениците, което съвсем не е трудно."
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
"Този сборник не се явява на празно място. Той е продължение на ученическото помагало, пътеводител, създадено през 2018 г. Също така предишното ни практическо помагало излезе през 2022 г., но то беше резултат само на три софийски училища", поясни Желязкова в предаването "Преди всички".
"Това е една работилница за качества на личността", отбеляза тя.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Още: Патриотична вълна и обвинения в безродие след доказано манипулативна теза на Янка Такева (СНИМКИ)
Сред измерените през анкети добри резултати се открояват по-активно участие в живота на училищната общност; изграждане на позитивен организационен климат; смислено организиране на житейското време; придобиване на социални умения; изява на творческия потенциал; развитие на доброволчеството в полза на класа, училището и обществото.
Сборникът може да се изтегли от сайта на фондацията.