Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Студентът, разгласил нередностите в УНСС, е наказан с предупреждение за изключване

14 юни 2017, 16:49 часа • 6599 прочитания

Студентът, разпространил информация за нередности на изпита по „Геоикономика и регионално развитие“, е наказан с предупреждение за изключване. Това каза ректорът на УНСС проф. Стати Статев на пресконференция след проведен Академичен съвет на висшето учебно заведение във връзка с изпита по „Геоикономика и регионално развитие“.

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

„Поради големия нарастващ интерес към проблем с проведен изпит в УНСС на 9 юни следобед и фактът, че имахме нарочен редовен академичен съвет на днешната дата, който току-що приключи, решихме да внесем този проблем за разглеждане в точките. Окончателно се произнесе Академичният съвет. При възникването на инцидента в петък следобед, никой от присъстващите в качеството им на длъжностни лица и ръководители на институции в университета, не е бил информиран по надлежния ред. Аз бях информиран от началника на отдел на Връзки с обществеността Лили Пипонкова. Служебно бяхме ангажирани извън София и в понеделник сутринта ректорският съвет се събра. Получихме информация по случая. Самосезирахме се, тъй като нямахме нищо официално постъпило. Ректорският съвет взе две решения в понеделник“, коментира проф. Статев.

По думите му едното бе да се създаде комисия със състав, пряко ангажирана по изясняване на случая. „Неин председател е зам.-ректорът по обучението по бакалавър доц. Славова. Имаме доклад на комисията, в който се установяват нарушения от страна и на двете страни. Проф. Докова, че не е спазила правилника за организиране и провеждане на изпит и студента за това, че не е спазил вътрешно нормативната уредба да се обърне към някоя от институциите. Става въпрос за декана на университета, зам.-ректора, ректора. Предложението на комисията вървеше към налагане на санкции и на двете страни“, допълни той и уточни, че причината за това е лоша практика по нарушаване на правилника, а от друга страна много силно уронване на престижа на УНСС.

„На базата на доклада на комисията, омбудсманът на университета, контролният съвет и студентският съвет дадоха свои становища, изцяло подкрепящи изводите и препоръките от доклада. Академичният съвет също взе своите решения, след като изслуша всичко. Вчера се получи изявление от Соня Докова за прекратяване на трудовото отношение. Тя не е член на академичния състав. Няма как да ѝ бъде наложена персонално санкция. Академичният съвет осъди тези практики, като обърна сериозно внимание на преподавателите, служителите и студентите да се спазва стриктно правилника на УНСС, правилата за провеждане на изпити и учебни занятия и при възникване на инциденти, своевременно да бъдат информирани студентските органи. Академичният съвет реши да наложи наказание за предупреждение за отстраняване на студента Медев“, поясни проф. Статев. По думите му това е средното наказание по правилника на УНСС, предаде Фокус.

Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол

Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика

„Наказанията са забележка, предупреждение за отстраняване и отстраняване. Поканихме колегата Медев, той изрази своето желание да продължи да се учи и да работи за подобряване на качеството на учебното заведение. Изрази съжаление, че се е получило така. Може би това повлия да не отидем към първоначалната нагласа за налагане на най-тежкото наказание и в двата случая. Ситуацията ни принуди в единия случай да не можем да наложим наказание, а в другия да го смекчим. В УНСС се учат 22 000 студенти, изпитите само в редовната сесия на бакалавър са 1200. Сега в лятната поправителна сесия са още 1200. С магистърските изпити ще надхвърлят 7000. Няма как да не възникват недоразумения от която и да е страна, въпросът е своевременно да получаваме информация. Това нито е първият случай, нито ще е последният, но въпросът е да решаваме проблемите. Ако не може да се намери в рамките на университета решение, тогава всеки е прав да го изнася навън“, каза още ректорът на УНСС.

Нямаме искане от студентите изпитът по „Геоикономика и регионално развитие“ да бъде анулиран, заяви Статев.

„Проф. Соня Докова е в пенсионна възраст. Професорите имат право до 68 години да продължат своята дейност, а доцентите - до 67 години. Постигането на 67 и 68-годишна възраст е категорично условие за пенсиониране. Проф. Докова е във второ удължение и няма как да ѝ бъде отказано да бъде пенсиониране. Аз я повиках вчера в 11.00 часа и ѝ предложих двата варианта. Тя избра варианта да се пенсионира. Много съжалявам и за двамата колеги. Проф. Докова е във военна болница в недобро здраве. Колегата, когато е бил изслушан, също е казал, че не се чувства добре. Най-важно от всичко е здравето“, обясни проф. Статев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес