Министерският съвет прие Споразумение относно Централноевропейската програма за обмен в университетското образование (“CEEPUS IV”). С него се продължава дългосрочната програма за академичен обмен и мобилност на преподаватели, студенти, докторанти и специализанти от университети на 15 европейски държави - Албания, Австрия, България, Босна и Херцеговина, Хърватия, Чехия, Унгария, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения.
Основната цел на Споразумението е стимулирането на академичната мобилност чрез разработване на съвместни учебни програми и системи за взаимно признаване на образованието, съобщават от правителствената пресслужба.
Насърчава се регионалното сътрудничество в областта на висшето образование, транснационалното междууниверситетско сътрудничество и разширяването на централноевропейското измерение на университетските учебни програми.
Още: Държавна мярка: Работодателите търсят все повече млади кадри, младите не се изкушават
Новото Споразумение отразява възникналите потребности и тенденции в международния образователен обмен през последните години. Основните нововъведения са свързани с активното приобщаване на студенти със специални образователни потребности, индексацията на стипендиите съобразно разходите за живот в съответната приемаща страна и спрямо инфлацията в нея, отразяването на процесите, породени от дигитализацията, както и предоставяне на възможността на отделните държави-членки за въвеждане и осъществяване на виртуални мобилности.
Очаква се Споразумението да допринесе за повишаване качеството на българското висше образование и свързаните с него изследвания, и по-специално междууниверситетското сътрудничество и мобилността на студенти, докторанти, изследователи, академични преподаватели и университетски персонал
Създава се обединен регистър за признаване на висше образование в чужбина