Сметки: Колко струва подготовката на един първокласник

08 септември 2023, 11:52 часа • 1709 | прочитания

Каква сума е нужна на семейството за подготовката на един първокласник за училище? Около 350-400 лева са необходими за тази учебна година, пресметна по БНР общинският съветник в Кюстендил Огнян Атанасов. Това включва пособията и спортният екип за физкултура, уточни той.

Още: Пощенска банка, JA Bulgaria и „Училищна Телерик Академия“ с мащабно партньорство за каузата финансова грамотност на учениците

Още: Съдът, окончателно: Стипендии единствено за ромски деца не може

По думите му, все по-често в книжарниците виждаме тетрадки, които са с по 20 листа, а това според него се прави, за да могат търговците да „си играят“ с цените.

Търговски трикове

Още: Експерти изчислиха - ето колко тежка трябва да е раницата на първокласниците

„Виждам, че има тетрадки с 20 листа и тетрадки с 56 листа. Като видите тетрадка, която да е под 1 лев, обикновено е от 20 листа, като видите тетрадка между 1-1,50 лева обикновено е от 40 листа, а 1,50-1,80 лева са от 56 листа. Много родилите не обръщат внимание. Това е чисто търговски трик - отиват и взимат най-евтината тетрадка, която е с 20 листа“, обясни Огнян Атанасов.

Още: Просветният министър с призив родителите да ограничат телефоните на учениците и у дома

Още: Анализ: Качеството на образованието е съмнително, учениците нямат умения за пазара на труда

Той добави, че тази година оборудването на ученика с всички пособия – тетрадки, блокчета за рисуване, химикалки, моливи, пластелин и др., но без несесер, излизат около 100-110 лева.

„Това е без помагалата, които се купуват отделно и всеки учител има предпочитания към някое помагало“, допълни Атанасов.

Още: Въвеждат задължителен час по религия в училищата?

Още: Оценка за дисциплина по закон: Министърът на образованието Красимир Вълчев внесе яснота

Дигитални пособия

Още: Средно по 200 лв. излиза подготовката на първокласник

По думите му не е необходима пълна дигитализация на пособията – по-добрият вариант според него, е хибридният.

Още: Кои ще са професиите на бъдещето и какво трябва да могат учениците? Говори просветният министър

Още: Старт на кандидатстудентската кампания на Софийския университет за 2025 г.

„Да ги има и хартиените, и дигиталните пособия, защото само дигитални умения, сами виждате, че има много хора, които са без основно образование, но боравят с мобилни телефони, социални мрежи, т.е. те имат някаква дигитална грамотност, но само дотам“, каза общинският съветник в Кюстендил.

Според него държавната помощ от 300 лева за част от учениците до голяма степен ще покрие нуждите на първокласниците.

Още: Близо 300 лв. струва подготовката на първокласник тази година

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес