Недостиг на преподаватели ще има и след увеличението на заплатите с 15%. Това прогнозират от Синдиката на българските учители.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
В момента минималната заплата за млад учител, който излиза от университета и влиза в класната стая, за да преподава, е 660 лв. Очаква се тя да стане близо 760 лв.
Според синдикатите обаче е необходимо много по-голямо увеличение на доходите, за да бъде преодолян проблемът с недостига на кадри при педагогическия персонал.
Симеон Ангелов преподава повече от 10 години на най-малките. За него ръстът на заплатата е важен – ще го мотивира още и ще му даде нови възможности, предаде bTV.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Преподавателят няма намерение да напуска системата на образованието, въпреки ниските доходи . От години обаче работи на още едно място – пее в църковен хор като възможност за допълнителни доходи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Според синдикатите ниските заплати обезкуражават завършващите педагогика да работят като учители. Затова не достигат преподаватели по физика, химия, английски, френски и такива с начална училищна педагогика. За да бъде решен проблемът, доходите трябва да растат още:
След като учителят, който излиза от университета знае, че той ще получава 20% по-висока заплата от средната брутна заплата за страната, тогава вече няма да има абсолютно никакви проблеми, тогава недостигът ще бъде преодолян”, заяви Янка Такева от Синдиката на българските учители.
Според мениджърите в училище е добре в бъдеще увеличението на заплатите да е обвързано с резултатите от работата.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
„Важно е оценяването да стане не авансово, а след като се види резултата от труда на учителя по отношение на уязвими групи, проблемни ученици и отдалечени населени места”, смята директорът на училище Диян Стаматов.
Затова има надежда следващите увеличения на заплатите да бъдат по ясни критерии за свършена работа.
Очаква се учителите да получат по-високите си заплати през есента.