Над 600 специалисти, сред които 300 психолози и логопеди ще бъдат назначени на работа в детските градини, като ще се обхванат около 50 000 деца у нас. Това каза заместник-министърът на образованието в България Деница Сачева в предаването "Събуди се" по НОВА ТВ. Тя коментира темата за задължителните детски градини още от 4-годишна възраст и безплатните такива за малчугани от уязвимите групи. "За мен не би трябвало да има колебание за това, че децата е добре да бъдат колкото може по-рано приобщавани и да се започне работа с тях", посочи Сачева.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Заместник-министърът съобщи, че само в София ще бъдат изградени нови пет детски градини, а предвидените 70 000 000 лева ще се насочат предимно към големите градове. "Работим с ГРАО по общини и планираме там, където има повече малки деца да построим по-голям брой детски градини", обясни тя. Деница Сачева бе категорична, че идеята да се възстановява таксата за посещение в тях на семейства от уязвимите групи не е по етнически критерий, а ще зависи от семейния доход.
"В случая говорим за политика, която насърчава всяко дете да има достъп до образование, колкото се може по-рано. Таксите са инвестиции в самите детски градини. Ще има възможност за назначаване на повече учители и непедагогически специалисти. Няма да има нарушаване на правата на съвестните данъкоплатци и на работещите хора, които са кандидатствали и децата им са влезли по законов начин в съответната детска градина", увери Сачева. В заключение образователният заместник-министър заяви, че в малки населени места и в селата, в които няма да се изграждат градини, ще се въведат почасови занимания за малчуганите. На провеждащите обучението часовете ще бъдат заплащани отделно.