С видеоклипчета МОН води кампания в полза на ваксинацията срещу коронавирус

18 август 2021, 13:14 часа • 3031 | прочитания

Твърдо досега ние приемаме тезата, че трябва да използваме доброволен подход за ваксиниране на учителите – педагогически и непедагогическия персонал. От трибуната на Народното събрание Николай Денков посочи, че към средата на месец юни нивото на покритие е по-високо от средното за страната, но крайно недостатъчно все още.

Още: Ще има ли освобождаване от матури при висок успех и колко от учителите го искат

Още: Ударно намаление: По-малко позволени отсъствия в училище, готви се промяна

Служебният министър отговори на въпрос на бившия здравен министър от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов за това какъв е броят на ваксинираните учители, директори, колко са преболедувалите и каква информационна кампания организира МОН.

Около 30% от учителите и 40% директори на училища и детски градини са ваксинирани към настоящия момент.

МОН имат записани няколко видеоклипчета, от 1-2 минути, от хора, които имат авторитет в образователната система, с които обясняваме каква е ползата от ваксинирането. В другите страни, като Испания това е изключително успешен подход, но в България обаче това не работи така, както очаквахме, изтъкна Денков.

Още: Стипендии за бъдещи студенти с математика и природни науки: Ново предложение

Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия

В края на август отново ще бъдат зададени въпросите за нивото на ваксинирани и кои са преболедували инфекцията. Трябва да има надеждни данни за да се планират действията, а надеждните данни се получават около 2 седмици предварително преди началото на учебната година, уточни Денков. Никой не може да предскаже какво ще бъде развитието на епидемията за няколко седмици напред, добави министърът.

Денков посочи, че все още сме далеч от колективния имунитет. МОН призова учителите и родителите да се ваксинират, защото има положителни последствия за запазване здравето на хората.

МОН покрива всички подадени заявки до едно от училищата за необходимите електронни устройства.

Николай Денков не е съгласен с твърденията на депутатите, че анализът на МОН не казва нова информация, която не е важна. Добре е да се направи по-задълбочен анализ и той би го насочил към механизма на обхват, много по-ясна програма за квалификация с разчета за следващата 1-2 години и как ще изглежда електронната платформа на бъдещето.

Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)

Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър

По отношение на неравенството и отпадналите ученици, Денков отчете, че България не се справя добре по темата. Имало известен период до 2019 г., в която имало намаление на отпадащите ученици. Малко над 14% са отпадналите ученици. Мерките, които са предвидени са осигуряване на устройства, достъп до интернет, осигуряване работа за медиаторите, задвижване на механизма за обхват и квалификация, специално в областите как се работи с рискови деца.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес