Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Родители ще могат да са преподаватели на децата си в училище

01 септември 2016, 07:14 часа • 5795 прочитания

От тази учебна година родителите ще могат да влизат в час и да преподават на доброволни начала на своите деца знания и умения, в които самите те са най-силни. Те ще могат да изнасят уроци по готварство, управление на фирма, здравословен начин на живот, спорт и всичко, от което учениците имат образователни потребности и интереси или изпитват затруднения.

Това ще стане възможно със старта на оперативна програма "Твоят час", като очакванията са тя да обхване около 320 хил. ученици от I до XII клас от всички близо 2500 държавни и общински училища. Всяко от училищата ще трябва да разработи своя училищна програма "Твоят час" според специфичните потребности на своите ученици.

Първата фаза на проекта, който е с продължителност две години и половина, е на обща стойност 140 млн. лв. Годишно за изпълнение на училищните програми на училищата ще бъдат предоставени 58 млн. лв., от които близо 46 млн. ще отиват за възнаграждения, най-вече на учителите. Проектът е съфинансиран от ОП "Наука и образование". Една от целите на проекта е училищата да заработят заедно и да кооперират дейностите си. Различните школи, спортните треньори, хореографи, читалища и други организации за образователни услуги също ще могат да влизат в училищата. За целта те ще трябва да се регистрират в специално създадена електронна платформа, съобщава в. „Сега“.

"Проектът се роди край анализа ни с отпадналите ученици и тези, които са в риск от отпадане от образователната система, и затрудненията, които изпитват с учебния материал. Всички разговори, които проведохме с родители, учители и неправителствени организации показваха, че децата попадат по формален ред в системата, където преподаването се редува с изпитването, а личните им интереси остават вън от учебния материал. Тогава си казахме, че те трябва да се събират по интереси, не по класове и випуски, по възрасти, и трябва да правят това, което им е интересно. Преподаваните знания ще се съобразяват с потенциала за развитие на децата", разясни Наталия Михалчева, началник отдел "Училищна мрежа" към МОН.

С този проект ще бъде тестван за пръв път у нас в системата на образованието механизъм за диференцирано финансиране на училищата в зависимост от концентрацията на деца от уязвими групи и ученици застрашени от отпадане. Училищата, чиито учениците имат най-голяма нужда от наваксване на знания, ще получават най-много средства, поради това че децата с обучителни затруднения трябва да са малко на брой в група, а преподаването изисква специфични педагогически умения. Подобни механизми има в системите на финансиране в други страни, а там се отчитат не само по-добра мотивация за учене от страна на учениците, но и за преподаване от учителите.

Севим Рашидова
Севим Рашидова Отговорен редактор
Новините днес