На 19 декември 2024-та се навършиха 30 години от момента, в който Христо Стоичков стъпи на световния футболен връх. През 1994-та Камата печели "Златната топка", събирайки 210 точки в анкетата, с които изпреварва със значителна разлика Роберто Баджо и Паоло Малдини. Вечната осмица получава отличието от главния редактор на "Франс Футбол" Франсоа дьо Монвалон и „футболния си баща“ Йохан Кройф, за да се превърне в единствения до момента българин, заслужил „Златната топка“.
Христо Стоичков можеше да има две "Златни топки", но...
Само две години по-рано крилото на Барселона остава на второ място в класацията, а до ден днешен се спекулира дали призът не е бил "откраднат" от българската легенда. През 1992-ра каталунският гранд завоюва първата си в историята Купата на европейските шампиони (КЕШ), за което значим принос има Стоичков с четири попадения и една асистенция. "Лос кулес" триумфират и в Ла Лига, където Ел Булгаро Феномено отбелязва 17 гола.
ОЩЕ: Предпразнично: Георги Иванов направи равносметка на 2024 година
The Ballon d'Or 1992 Top 10. Some legends in this list!@footyroom pic.twitter.com/W6DD2DbF2j
— 90s Football (@90sfootball) October 30, 2023
Кой заслужаваше "Златната топка" през 1992 година?
Впечатляващата статистика обаче не стига на журналистите да определят Камата за №1 в Европа. "Златната топка" се връчва на Марко ван Бастен. Нидерландският нападател печели с Милан титлата в Италия. На 25 ноември той става и първият футболист, вкарал четири гола в един мач от Шампионската лига (тогава КЕШ), когато разкъсва Гьотеборг.
Пропускайки противоречивия и нелогичен избор на част от гласуващите в анкетата, които не поставят българина дори в топ 5, и затваряйки очи за факта, че президент на "росонерите" по онова време е Силвио Берлускони, съобщаваме резултата: 98 точки за Марко ван Бастен срещу 80 за Христо Стоичков.
ОЩЕ: ВАР-ът на Actualno: Новата година в българския футбол ще е като старите 13, ама нова