Едва 20% от родителите смятат, че децата им са показали по-висока мотивация към процеса на учене от разстояние в сравнение с присъственото обучение. В същото време за 84% от учителите е било необходимо повече време за подготовка на уроците онлайн. Това показват данните от национално проучване на Института за изследвания на образованието за въздействието на дистанционното обучение в електронна среда, цитирано от вестник „Труд“.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Министърът на образованието Красимир Вълчев и училищните синдикати анализират дистанционното обучение, заради нарасналите случаи на коронавирус в цялата страна. Стана ясно, че след 11-ти ноември, когато изтича националното решение за временно преминаване на онлайн обучението, то ще продължи локално само в някои области, а гимназиите в "червените зони" трябва да продължат дистанционно.
Анализът на Института за изследвания на образованието показва, че 2/3 от учениците (66%) смятат, че са прекарвали прекалено дълго време пред екрана на електронното им устройство. Достъпът на учениците до електронни платформи и Интернет е друг сериозен проблем за 39% от родителите.
Родителите с ученици в началните класове, от първи до пети, са най-скептични относно мотивацията на децата им по време на ученето от разстояние. Всеки втори учител признава, че голяма част от учениците изпитват затруднения с ученето.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
На въпроса „Какво ви затрудняваше най-много при оценяването на работата на учениците в условията на обучение от разстояние?” учителите масово посочват отговори от типа на: „Учителят не може да бъде сигурен, че всички ученици работят самостоятелно, а не преписват”; „Това са най-нереалните оценки, защото не отразяват реалните знания на учениците, а по-скоро знанията на родителите”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
"Общо 4 664 са учителите с намалена трудоспособност на база на решения на ТЕЛК и НЕЛК, което прави 0,3% от общия брой на всички преподаватели – над 90 000 в средното образование," това заяви председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева пред вестник „Труд” и предложи намаляване на норматива на учителите в тази рискова група чрез освобождаването им от дежурства по коридорите между часовете, което могат да правят и учениците от по-високите класове.
"Искаме проследяване на здравословното им състояние всеки ден по три пъти от медицинските специалисти в училището и детските градини, както и възможност тези преподаватели да си взимат платена и неплатена отпуска и те да бъдат заместени от преподаватели от банките кадри по места, които вече сме създали. Около 360 са учителите със симптоми на COVID-19, а 15 са на лечение в болница към момента. Ако за гимназиалните ученици от 10-11 клас няма толкова голям проблем с дистанционното обучение, то при учениците от 1 до 4 клас трябва да изкараме поне един срок присъствено такова. От Синдиката на българските учители ще искаме решаване на тези важни въпроси", допълни още Такева.