Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преди първия учебен ден - ГЕРБ изброява какво прави, БСП критикува, ДПС иска различни учители

14 септември 2017, 10:52 часа • 5575 прочитания

Ден преди първия учебен ден за 2017 година, партиите в парламента обърнаха внимание на образованието. В своите политически декларации те или изтъкваха с какво са помогнали за развитието на образованието и науката, или критикуваха какво не е направено, или залагаха на азбучни истини по темата.

Още: "Членовете на ВСС са нежелани в университета": Остра позиция на юристите на СУ заради преподавателски казус

Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие

"Няма да се впускам в подробности какво и колко е свършено, но ще спомена само за: повишението на учителските заплати с 15 на сто към момента, ангажимента на правителството на Бойко Борисов и ГЕРБ да няма деца, които да не са в класните стаи; възможността на учителите да работят без бюрократични спънки по пътя им, за родителите, които да са убедени, че училището е и тяхно“. Това заяви бившият зам.-образователен министър и настоящ председател на Комисията по образование в парламента Милена Дамянова. По думите ѝ "голямата цел" в сектора на образованието са действията.

От БСП погледнаха към негативното, което не е малко. Конкретно червените посочиха ситуацията с учителите – 3000 не достигат, а 1000 назначени са неправоспособни, по думите на Ирена Анастасова, която представи позицията на БСП.

"На този 15 септември Законът за предучилищното и училищното образование вече има своята едногодишна история, но няма анализ за ефекта от него. Ако някой днес твърди, че начинът, по който беше въведен законът, не предизвика хаос, значи или не познава системата, или си затваря очите. Как училищата ще подготвят учебната година при наредби, които са като плаващи пясъци", каза Анастасова. Тя отчете, че броят на напусналите учебната система е висок. През миналата учебна година 8 % от съответния набор не се е записал в 1 клас, почти 20 % в 5-ти клас.

Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)

Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина

От ДПС пък попитаха дали българският учител е способен да се модернизира и "да погледне различно, през погледа на все по-глобалния и информационен свят". "В XXI век образованието ще изиграе най-съществената роля за бъдещото развитие, но образованието не е само обучението в училище, придобиването на знания и умения в дома и семейството е част от този процес. То включва и опита на предишното поколение, на ценностите на предците ни, с които проглеждаме света", смятат от ДПС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес