Българските ученици са на последно място в ЕС по математика, а по четене - на предпоследно. По математика те има 417 точки, което е с 19 точки по-малко от 2018 г. По четене точките са 404, със спад от 16 точки. Стабилно остава нивото на учениците по природни науки, като то е с 3 точки по-малко от 2018 г. Това сочат новите резултати от международния тест PISA, който проверява умения на 15-годишните ученици да прилагат усвоените знания на практика.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
ОЩЕ: Образователният министър не очаква по-добри резултати на учениците на PISA 2023
Средно по четене деветокласниците ни са постигнали 404 точки при 420 през 2018 г., с което се нареждаме след Индонезия и Филипините, а след нас е Бразилия.
По природни науки средният резултат на учениците намалява незначително - от 424 на 421 точки, като с този резултат сме след Мексико и Бразилия.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
54% от българските деветокласници са под критичния минимум на знания и умения по математика, 53% от тях нямат елементарни четивни умения, а 48% от тях са с драстични дефицити по природни науки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
През 2022 г. резултатите на България от PISA са под средните за ОИСР, но сега те са сред "най-ниските, наблюдавани някога и при трите предмета", става ясно от данните.
Отличници по математика са Сингапур, Китай, Япония, Корея, Естония. При четенето първенец е Сингапур, а след него се нареждат Ирландия и Япония, сочат резултатите на PISA.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
На какво се дължат ниските резултати?
Като основна причина за общите резултати се посочва пандемията от COVID-19. Затварянето на училища и преминаването към онлайн обучение е само един от факторите за ниските резултати.
Все по-голям проблем става липсата на дисциплина и внимание. Деветокласниците в България споделят, че им е трудно да учат и внимават в час по математика. 48% от запитаните не слушат какво казва учителят. Близо всеки втори ученик в България се разсейва от дигиталното си устройство.
Какво е PISA
PISA изследва процесите в образованието, като се оценяват постиженията на учениците в три области – четене, математика и природни науки. Досега изследването се провеждаше на всеки три години, но последното беше отложено с една година заради пандемията от COVID-19. Резултатите показват какво е нивото на българското образование. Българските ученици са премерили знанията си със свои връстници от 83 държави и региони, взели участие в PISA 2022.