Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът стартира деполитизиране на образованието, ГЕРБ видя опит за чистка

09 март 2022, 12:20 часа • 2748 прочитания

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които целят деполитизиране на системата.

Промените бяха гласувани от 200 народни представители, от които 123 – "за", 63 - "против" и 14 - "въздържал се". С променените разпоредби в системата на предучилищното и училищното образование не се допуска налагането освен на идеологически или религиозни доктрини, и на политически.

С текстовете, приети на първо четене, изрично се забранява осъществяването на политическата и партийна дейност. "Лицата, заемащи длъжност на педагогически специалист, както и лицата, заемащи длъжностите директор, заместник-директор, при изпълнение на своите функции са длъжни да са политически неутрални и не може да налагат идеологически и политически убеждения", предвиждат приетите текстове, които са по предложение на министъра на образованието Николай Денков.

Дебатът

Срещу промените в хода на дискусията категорично против се обявиха народните представители от ГЕРБ-СДС и "Възраждане". За приемането на текстовете подкрепа заявиха депутатите от управляващо мнозинство - "Продължаваме Промяната", "Има такъв народ", "БСП за България" и "Демократична България". От ДПС заявиха, че ще се въздържат на първо четене и ще предложат промени между двете четения на законопроекта.

В рамките на дебата Драгомир Стойнев от БСП заяви, че откакто ГЕРБ са дошли на власт, са изродили образованието. 

"Въпросът е не да се ограничава политическата работа на учителите, а въобще не трябва да има политическа работа. Това, което ГЕРБ насади, доведе до този законопроект", каза още Стойнев. Според него, за да се върне статутът на българския учител, той трябва да бъде независим и да не членува в ГЕРБ. 

Според Деница Сачева от ГЕРБ този законопроект отваря "кутията на Пандора" и текстовете му трябва да бъдат прецизирани. 

"Продължавайте да насаждате внушения, че по времето на ГЕРБ нищо не се е случило в българското образование", каза Сачева. Тя изрази надежда, че натискът върху МОН за уволнения най-накрая ще спре след този законопроект.

Министър на просветата проф. Николай Денков, който присъства в пленарна зала, заяви, че ограниченията се отнасят до изпълнение на служебните задъжление. 

"Моля ви, не внушавайте, че се изискват някакви други ограничения. Текстът на закона не предполага такова ограничение", каза проф. Денков.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес