Кюстендил, Ямбол, Видин, Монтана – там са най-тревожните данни. От началото на учебната година около 2 пъти са се увеличили карантинираните учители, 4 пъти карантинираните ученици, което очаквахме. В Габрово влиза ротационно обучение, тъй като областта е с над 500 заразени на 100 000 души. За момента ротационното обучение е за 2 седмици. Това е резюмето на образователния министър проф. Николай Денков за ситуацията с учебната година и коронавируса.
Във Враца имаме много нисък дял на карантинирани ученици, но това не бива да ни успокоява. Какво ще се случи, зависи от три неща – колко се спазват мерките в училище, извън училище и колко са ваксинираните, уточни Денков.
Имаме 515 паралелки в дистанционно обучение и 24 групи в детските градини, без да броим Габрово, където в сила влиза ротационното обучение. Ако не сме в тъмночервена зона, 1 на 50, 1 на 100 учители и ученици са карантинирани, но при тъмночервена зона 1 на 2 си отива вкъщи, обобщи проф. Денков пред БНТ.
Ние все още продължаваме да растем като случаи, а особеното на тези епидемични вълни е, че те рязко тръгват нагоре – затова трябва да се спазват мерките, подчерта образователният министър.
Не говорим за затваряне на училищата, а за ротационен принцип – това е много по-щадящо от това, което ставаше миналата година. А здравните власти имат пълното право да пазят населението от епидемичен взрив, каза проф. Денков след въпрос, че така и не спират споровете дали училищата са развъдник на коронавирус или не.
Ситуацията не трябва да излиза от контрол – погледнете в съседните страни, случва се в Сърбия, случва се в Румъния, продължи Денков, но уточни, че носенето на маски в класната стая от учителите ще остане препоръка, а не задължение. „Не искаме да го правим като някаква полицейска мярка”, заяви министърът. Освен това, има препоръка всяка седмица да се тестват учителите, а за учениците има смисъл само ако поне 90% от децата се тестват. Има щадящи тестове, готовност да се ползват има, но няма желание у родителите.
"Хората не искат да спазват тежки изисквания. За съжаление, по трудния начин ще разберем на принципа проба-грешка докъде можем да стигнем", е гледната точка на Денков. Опазването на здравето е отговорност и на родителите – щом искат децата им да са на електронно обучение, нека имат възможност.