ВМРО излезе с позиция по повод тържество за първа пролет в Целодневна детска градина "Щастливо детство" в Момчилград, в което под звуците на "ориенталски ритми" деца представят съчетание с танци.
Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия
Още: Ново предложение за финансиране на второ висше
"ВМРО остро критикува този акт и обвинява ръководството на детското учебно заведение в безхаберие и непознаване на правилата, заложени от закона. Вместо да възпитава малките български деца в националните традиции и обичаи, на български език, се прави опит те да бъдат излишно разделяни, което в последствие би довело до тяхната отчужденост и невъзможност за реализация и приобщаване в обществения живот на държавата", пишат в позиция от партията, разпространена до медиите.
Става ясно, че от 1996 година директор на детското заведение е г-жа Виолета Джарова. "Областният координатор на партията Антон Андонов, който отговаря за област Кърджали и председателят на ВМРО – Кърджали Иван Зафиров, ще поискат проверка от регионалния инспекторат по образование", казват от партията.
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
От ВМРО искат компетентните органи да потърсят обяснение от директора, а също и последващо наказание, дори отстраняване от длъжност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
В Закона за училищното и предучилищно възпитание има цяла глава „Език в системата на предучилищното и училищното образование“ и в чл. 13, ал. 1 от нея е категорично посочено че „Официалният език в системата на предучилищното и училищното образование е българският“. В чл. 3, ал. 2 „Образованието е национален приоритет и се реализира в съответствие със следните принципи“ в един от принципите е посочено, че това става чрез: „т. 7 съхраняване на културното многообразие и приобщаване чрез българския език“, припомнят от партията.
От там допълват, че в детска градина "Щастливо детство" се обучават 130 деца от 3 до 7 години, разпределени в 5 възрастови групи и призовават компетентните органи да направят проверка и да наложат мерки.