Учениците от първи до трети клас няма да получават двойки и шестици, защото учителите няма да им пишат оценки в числа. Така хлапетата ще се сдобият с първия си бележник чак в четвърти клас, а не във втори както е сега. Децата ще бъдат оценявани само с качествени показатели като „добър”, „много добър”, „незадоволителен” и т. н. Това предвижда законопроектът за предучилищно и училищно образование, който от ГЕРБ внесоха за обсъждане в парламента, пише "Монитор".
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Учениците в начален етап пък ще минават в горен клас дори и да са завършили учебната година с двойка по един или няколко предмета, както е и в момента.
Основното образование ще се завършва след седми клас, а не както досега след осми, предвижда още проектозаконът.
Гимназиалният етап ще се раздели на две части - от 8 до 10 клас и от 11 до 12 клас. В края на всеки от тях ще има национално външно оценяване. По тази линия се въвежда и матура в 10 клас. Бележките обаче могат да бъдат не само по шестобалната система, а и в точки.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Така учениците ще имат възможност да завършат училище в годината, когато навършват 16 г., тъй като по конституция образованието е задължително до тази възраст. Ако те решат да вземат диплома след 10-и клас обаче, тя няма да им позволи директно да кандидатстват в университет. Обучението в 11-и и 12-и клас ще бъде профилирано и съобразено с интересите на децата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
В последния етап на гимназията учениците ще могат да се профилират, като за първи път училищата могат да правят учебните си планове сами. Държавата ще им задава само броя часове, които децата трябва да изкарат за една учебна година. Директорите обаче могат да решават дали да слеят тези часове в блокове например един ден да се изучава само математика или информатика, друг ден - литература. Част от програмите в някои модули могат да се правят съвместно с висшите училища или бизнеса.
От ГЕРБ не са се отказали от идеята си частните училища и детски градини да получават държавна субсидия. С парите ще се покриват заплатите на учителите. Така частниците ще имат право да събират такси от родителите само за дейности, които не са финансирани от държавата.
Школата за сендовчета от миналото се завръщат. В проектозакона за училищно и предучилищно образование те са наречени иновативни училища. Те ще имат право да въвеждат нови методи за обучение, обясни вносителят на закона и депутат от ГЕРБ Милена Дамянова.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Образователният модел от миналото беше въведен от Благовест Сендов. При него децата не учеха по общите програми, а по експериментални. Иновативните училища ще имат възможността да въвеждат нови, нестандартни и модерни методи за обучение.