Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Осигуряване на още кадри и обезпечаване на материалната база - основни цели пред новия образователен министър

12 август 2022, 11:55 часа • 2647 прочитания

Новото ръководство на Министерството на образованието и науката (МОН) ще продължи да работи по сегадействащите дългосрочни стратегии, по които има консенсус в обществото.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Това заяви служебният министър на образованието Сашо Пенов при представянето на приоритетите и екипа си. В брифинга участваха и заместник-министритет Албена Чавдарова - професор в Софийския университет, Мария Гайдарова с ресор „Предучилищно училищно образование“ и Надя Младенова, която ще отговаря за европейските фондове. Димитър Здравков ще е началник на кабинета на министъра.

"Осигуряването на кадри и обезпечаването на материалната база за започването на началото на учебната година остава основен приоритет", каза още Пенов.

Министърът отбеляза, че има две кризи, които биха ни сполетяли през предстоящата учебна година - влошаване на епидимичната обстановка и на енергийната ситуация.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Проф. Пенов обясни, че са в тесен контакт с Министерството на здравеопазването, с което поддържат диалог относно възможните мерки според актуалната ситуация:

"Ще се ръководим от принципа максимално присъствие в образователните институции при полагане на грижа за здравето както на децата и студентите, така и на учителите и преподавателите", каза той и допълни, че това ще зависи от обективната ситуация.

По отношение на енергийната обстановка той отбеляза, че средства за провеждане на държавната политика ще се осигурят, а друг е въпросът от фактическата ситуация с наличността на отоплителните материали:

"Мисля, че средствата не са проблем на държавата, за да се осигури нормалното протичане на учебния процес през зимните месеци", допълни Пенов и отбеляза, че първата програма, която е одобрена от Европейската комисия е ОП “Образование”.

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

Другият стратегически приоритет е работата по Националния план за възстановяване и устойчивост. По думите му целта е да не се забави изпълнението на тези дейности, за да може средствата да бъдат насочени към образованието. Министърът каза, че общо над 3,5 млрд лв. се очаква да влязат в сферата на образованието по двете - оперативната програмата и плана. Според него това е сериозна сума за подпомагане на сектора и важните целиви политики на държавата в подготовката на следващите поколения.

"В сферата на висшето образование наблюдаваме и обсъждаме мерките, които са планирани и вече подлежат на обществено обсъждане, за да видим какво е състоянието им", отбеляза още той. Министърът посочи, че е разговарял с председателя на Съвета на ректорите, включително и по въпроса за повишаване на минималното заплащане на най-ниската академична длъжност - асистентската. Пенов добави още, че с целия състав на съвет ще се срещне на 16 септември.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес