При ситуация, в която ученикът получава общо неразположение, да кажем след третия учебен час, най-спокойната реакция на учителя е веднага да се обади на сестрата в училище. Медицинската сестра съответно измерва температурата и вика родител.
Още: МОН прави специалността "Медицинска сестра" защитена и я освобождава от такси
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Това заяви в предаването "Студио Actualno" директорът на столичното 119 средно училище "Акад. Михаил Арнаудов", Диян Стаматов. Той коментира стартът на новата учебна година и обърна внимание, че в условия на COVID-19 в училище най-уязвими са учителите.
"След като пристигне родител, неговото поведение си е лична отговорност. Разбира се, най-добрият ход е да заведе детето на личен лекар", поясни Стаматов. Той разви хипотезата какво се случва, ако ученик е с установен COVID-19 и в същото време е контактен както със своите връстници, така и с учител или учители. "Ако допуснем, че става дума за начален етап, нещата са доста лесни: целият клас излиза в 14-дневен дистанционен режим на обучение, заедно с учителя. По-трудна е ситуацията обаче в прогимназиален етап, където са повече учители. Излизането на една паралелка в прогимназиален етап в дистанционен режим на обучение заради един ученик, ще доведе до излизане в онлайн обучение на няколко учители, но и забележете - и на други класове. Това се случва, защото няма как да има синхронизиране на учебния график, когато един учител е в дистанционна среда заради карантина, а в същото време другите класове да са в училище", поясни Диян Стаматов.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
"Важно е да уточним, че периодът на карантиниране на един учител е работен график - тоест учителят си е като на работа в клас, а не в болничен отпуск. Такъв отпуск има само когато има положителен резултат за COVID-19 - при ясни симптоми, които са се развили", посочи Стаматов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
В коридорите, когато се чака на училищната лавка, при придвижването до тоалетните, е разумно и правилно учениците да ползват маски или шлемове, каза още Диян Стаматов.
Как ще се учи в условия на COVID-19 в клас, при какви ситуации ученик не е задължен да носи маска, и възможно ли е отново българското училище да се прехвърли изцяло онлайн през учебната година - целия разговор с директора на столичното 119 СУ гледайте във видеото.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област