От следващата година националното външно оценяване ще се провежда с нов формат. Причината е заради променените учебни програми.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Това обяви Евгения Костадинова, директор на дирекция "Образователни програми и образователно съдържание" в Министерството на образованието и науката.
Плановете на МОН за следващата година по отношение на националното външно оценяване за 4 и 7 клас: Стъпки към промяна на философията на НВО в IV клас – изместване на акцента към оценката на индивидуалните ученически постижения и сравняването им по успех; разработване на нов формат на НВО в VІІ клас, който да измерва постигнатото в целия прогимназиален етап и в същото време да е насочен към оценка на функционалната грамотност; разнообразяване на типовете задачи и включване на задачи с различна трудност; стъпки към проверка и оценяване от дистанция по интернет.
Ведомството обяви резултатите от националното външно оценяване за 4 клас. За 7 клас конкретни резултати не бяха извадени, тъй като продължава обобщението.
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Общото становище на министерството за четвъртокласниците е, че по четирите предмета - български език, математика, човек и природа, човек и общество са по-добри спрямо миналата година. Учениците добре са се справили със задачата по Български език с отворен отговор. Общото заключение е, че като цяло при диктовката по-голямата част от учениците с усвоили правилното изписване на „я” и”щ”. По математика – най-големи затруднения има при геометричните задачи. Математиката се очертава като любим предмет за много от учениците, които с лекота се справят с алгебричните задачи”, отбеляза Костадинова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
По-добри резултати са отчетени и при останалите два предмета – човек и общество и човек и природа. Неувереност се чувства в отговорите на географски въпроси, изискващи формирането на пространство, отбелязаха експертите.
Обобщените резултати показват, че по БЕЛ при четвъртокласниците има 8166 двойки (7761 през 2017), по математика 12869 при 13533 – година по-рано. Отличен са получили тази година по БЕЛ 1559 (3304 за 2017), по математика 6285 деца при 3857 (2017).