Неправомерно нанесени оценки на студенти, без да са положени изпити, нарушения на наредби и недопустими поправки в протоколите - всичко това откри проверка на образователното министерство (МОН) в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
При необходимост, констатираните факти и обстоятелства ще бъдат предоставени и за целите на проверката на прокуратурата, която е в ход във висшето училище, съобщиха от МОН.
Нарушенията
Става въпрос за Правно-историческия факултет на ЮЗУ. Има допуснати редица технически грешки, поправки на заглавия на дисциплини, грешки в хорариума, както в ECTS кредитите по отделните дисциплини (общоевропейската система за отчитане на учебната работа на студентите). Проверката е разпоредена от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков. Повод за това са сигнали за неправомерно нанесени оценки на студенти, без те да са минали изпити.
Проверени са главни книги на специалностите „История“, „История и археология“ и „Архивистика и информационна сигурност“. На случаен принцип, от випуск 2015 г. до випуск 2020 г., комисията е установила 58 случая на нарушение на изискванията на основна наредба за висшите училища. Липсват изпитни протоколи, но от тях са били нанасяни оценки в главните книги. В други случаи ги няма номерата и датите на изпитните протоколи, както и оценките по определени дисциплини. Има коригирани текстове с коректор, неподписани и невписани оценки в главната книга дори в случаи на издадени вече дипломи.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Специалност "Право" - оценки на поразия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Проверките за специалността „Право“ за редовните студенти, записани от 2015 г. до 2018 г., показват 80 случая на нарушение на Закона за висшето образование и на наредба за придобиване на професионална квалификация „юрист“.
Тук случаите на нарушения обхващат обучение в съкратени срокове, преместване от друго висше училище от друга специалност, неспазване на продължителността на обучението, неспазване на хорариума по задължителните дисциплини, както и признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Снимка: БГНЕС
Установено е, че липсват 4 протокола от проведени изпити, а в други протоколи има вписани оценки без подпис или невписани оценки в главната книга. В главната книга има вписани оценки по дисциплините, които са водени от един преподавател, но са подписани от друг човек, пишат от МОН.
Още: Ректорът на Югозападния университет разкри каква заплата взема
Мерки
От ректора е изискано писмено становище за всеки от установените случаи на вписани в главната книга оценки, за които липсват изпитни протоколи, в това число да посочи кои са лицата, които са ги вписали.
Той трябва да изиска и писмени обяснения от отговорните членове на академичния състав и на административния персонал. Ректорът трябва да представи на МОН образци на изпитни протоколи и главна книга, спазващи всички изисквания.
Направена е препоръка да се спазват стриктно разпоредбите на чл. 58а от Закона за висшето образование. Според него член на академичния състав или на останалия персонал на университет подлежи на дисциплинарно уволнение, ако умишлено постави изпитна оценка, без да е проведен изпит. Същото е наказанието, ако изпита и постави оценка на лице, което няма право да се яви при него. Ако издаде документ, който невярно отразява завършени етапи в обучението на студент, докторант и специализант, също следва дисциплинарно уволнение.
Още: Страх и твърдения, че ректорът на ЮЗУ плашел недоволни преподаватели с Иван Гешев
Припомняме, че сред възпитаниците на ЮЗУ е председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски, бившият министър на здравеопазването Стойчо Кацаров и др., а бившият главен прокурор Иван Гешев стана докторант в Югозападния университет. Друго от интересните имена е на Ивет Лалова.