Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не IT-тата са номер едно по увеличение на заплатата, когато говорим за току що завършили

06 декември 2019, 08:00 часа • 6758 прочитания

Не работещите в IT сферата са с най-голямо увеличение на заплатата, когато говорим за нови кадри, току що влезли на пазара на труда след завършване на висшето си образование. Това показва анализ на в. "24 часа".

Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си

Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата

Оказва се, че за година най-голямото увеличение на заплатите имат новите висшисти в добивната индустрия - 500 лева. Става въпрос за завършилите "Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми". А 388 лева е увеличението на облагаемия доход за година сред завършилите "Информатика и компютърни науки" в Софийския университет.

Дипломите по информационни технологии, медицина и инженерните специалности доминират в челото на класацията по облагаем доход на новите висшисти.

Номер едно по заплата са висшистите от Софийския университет, с 4193 лева облагаем доход, а тези от Американския университет са на второ място, с 3531 лева облагаем доход, а на трето място са възпитаниците на Нов български университет.

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

Новите висшисти получават с 430 лв. повече от колегите си преди 5 години. Средният осигурителен доход на завършилите достига до 1297 лв. през 2019 година при нива от 1151 лв. през миналата година и от едва 867 лева през 2014 година. Делът на регистрираните безработни сред завършилите през последните 5 години български висши училища спада до 2,2% през 2019 г., а през 2013-а е бил над 4%.

Най-ниска безработица (под 1%) и най-висока степен на приложение на придобитото висше образование (над 90%) за поредна година се наблюдават сред завършилите професионалните направления "Медицина", "Фармация", "Стоматология" и "Военно дело". Безработицата е най-висока сред завършилите социални дейности, психология и история.

Иначе, първокурсниците в специалностите "Медицина", "Стоматология" и "Фармация" са с най-добри оценки в дипломата за завършено средно образование. Това показва този индикатор от рейтинга на университетите. Средният успех на бъдещите лекари е 5,63. След медицинските дисциплини по успех се нареждат "Теория и управление на образованието", "Теория на изкуствата", "Математика", "Ветеринарна медицина", "Информатика и компютърни науки". На опашката са първокурсниците от "Материали и материалознание" и "Металургия". 

Лидер според "дипломирани студенти" са професионалните направления "Военно дело", "Медицина", "Здравни грижи". Индикаторът показва дела на студентите, които са придобили степен "бакалавър" или "магистър" в дадено направление за всички разглеждани висши училища от всички студенти, които са обучавани в последен курс през разглеждания период.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес