Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наказаният за скандала в УНСС студент: Внушиха ми, че съм виновен

19 юни 2017, 09:30 часа • 5100 прочитания

Ще остана в България. Така студентът Кезим Медев, който нашумя с огласяването на порочна практика за изпитване в УНСС, задочно отговори на ректора на УНСС проф. Стати Статев. Медев изрече тези думи заради думите на Статев по време на опита за окупация от студенти на УНСС на една аула заради управлението на Пламен Орешарски, като тогава ректорът каза, че "на който не му харесва в България, може да емигрира". Студентът обясни и, че се е видял в средата на миналата седмица с ректора Стати Статев, като добави, че подсъзнателно може би ръководството на УНСС е успяло да му внуши, че е виновен за увреждане на имиджа на университета.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Почувствах се не особено добре, на проф. Докова пожелавам единствено здраве. Така студентът Кезим Медев коментира думите на преподавателката си по негов адрес: "Смятам, че него Бог ще го накаже за това, което направи".

Усещам подкрепата на останалите студенти в университета – естествено, че винаги има две истини, но с мен се свързаха много студенти, не смогвам да отговоря на всички. Някои дори ми разказват за подобни случаи като моя, но не са съобщили, защото не виждат смисъл, че нещо ще се промени. Освен студенти, с мен за подкрепа се свързват и преподаватели, добави Медев, който е от село Огняново.

Не съжалявам, че уча в УНСС, работил съм последните две години за авторитета на това учебно заведение като част от Студентския съвет, уточни Медев пред Нова телевизия, който сподели, че е имал възможност да излезе да учи в чужбина. Второкурсникът не съжалява и, че е огласил случая, но съжалява, че си е докарал всички тези проблеми. Не се представям засега в политиката, каза още кой, коментирайки задочно слухове, че нарочно шуми, защото се цели в бъдеща политическа кариера.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Образователният министър: Не може да крием информация

Може би нещо липсва, преди проблеми като този да станат публични, каза образователният министър Красимир Вълчев, който подчерта, че при публични скандали ръководствата на ВУЗ-овете реагират.

Неуместно е да бъде наказван студентът – той съдържа сигнал да се въздържаме от сигнали за нередности. Трябва да осъзнаем, че не живеем във времената, в които можем да задържим една информация в рамките на една общност. В днешно време нищо не остава скрито, не трябва да опитваме да управляваме информацията по този начин, заяви Вълчев. Той напомни, че и ректорите, и всеки министър са само временно на постовете си.

Изрично попитан дали създаването на нови и нови филиали и институти на висши учебни заведения не са начин да се точи държавния бюджет, Вълчев отговори, че през последните години системата се настройва да работи с по-малко пари за бройка и с повече за качества. С по 15% през последните две години се намалява приемът в УНСС, даде пример Вълчев.

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

За финал образователният министър одобри идеята на Медев на есен да се организира кръгла маса за проблемите на висшето образование.

Относно приема на първокласници в наредбата ще бъде въведена уседналостта т.е. постоянният адрес като критерий, ще се увеличат и паралелките, но "най-вероятно пак ще има родители, които не могат да се възползват от най-близкото училище", каза образователният министър

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес