Над 17 000 деца, които миналата година не са били записани на училище, сега са се върнали в клас. Това стана ясно от думите на образователния министър Красимир Вълчев на въпрос на Actualno.com колко точно са върнатите ученици в клас, благодарение на работата на мобилните екипи на МОН, изпратени в цялата страна да търсят отпаднали от системата деца.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Към днешна дата оценяваме високо работата по Механизма (за приобщаване на деца към образователната система - бел. ред.). Важното, което направихме, е информационната система. Целта й е да знаем дали всяко едно дете упражнява правото си на образование. Има много деца, които напускат страната, връщат се, не е ясно дали са записали навън, а информационната система, на базата на качените карти, защото за всяко едно дете се попълва карта, показва над 17 000 деца, които тази година са записани, но миналата не са били записани в училище. Не всички от тях са записани благодарение и само заради Механизма, уточни обаче просветният министър.
Според него именно заявената съвместна работа на институциите е имала сигнален ефект. Вълчев допусна, че може деца да са се записали дори само заради този сигнален ефект. По думите му екипите към момента продължават работа.
Красимир Вълчев посочи, че много от децата не са били открити на адресите им и липсва информация, че живеят на друго място или са в чужбина. Той каза, че по-голямата част от децата, които не са открити, всъщност са в чужбина. "Това обикновено го потвърждават съседите, в по-малките населени места, знаете, селският кмет, но много деца не са открити на адресите, живеят на друг адрес, на който не са регистрирани", коментира още образователният министър.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Той обясни, че всяка година се наблюдава отпадане на ученици спрямо предходната, като границата е най-рязка между етапите след 4. и след 8. клас. „Сега има по-голямо отпадане след 7. клас, но то е по-малко в сравнение с предишни години в 8. клас. Но трябва да отбележим, че тези отпадания са концентрирани предимно на местата, където има по-големи ромски групи или малцинства. Тези деца или не искат да ходят на училище, или чувстват като задължение да са по-добре облечени и това е причина да не посещават занятия“, обясни още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
На друг въпрос на Actualno.com какви стъпки ще предприеме МОН относно практиката директори да уволняват учители за летните месеци с цел пестене на средства, Красимир Вълчев допусна, че най-вероятно и догодина ще има такива явления, но по думите му те ще бъдат по-малко. Министърът поясни, че ще предупреди директорите по-рано за това и като втора стъпка МОН ще предприеме контрол и проверки на училищата.
Вълчев отбеляза, че ведомството ще се стреми да следва политиката на едносменен режим в училищата.
Парите за ремонт на материално-техническата база
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
По време на днешната пресконференция, на която бяха представени дейностите на Приоритетна ос 3 „Регионална образователна инфраструктура“ на Оперативна програма „Региони в растеж“, по която МОН е бенефициент по осем договора за безвъзмездна финансова помощ, Вълчев заяви, че приоритет за модернизиране на учебните бази са строителните, техническите и земеделските гимназии в страната.
Снимка: БГНЕС
„Очакваме през следващото лято да се извършат ремонтните дейности, финансирани от МОН, в 102 учебни заведения в цялата страна. Става дума за близо 40% от професионалните гимназии, в които учат около 55% от българските ученици“, каза още министърът и посочи, че проектите обхващат училища от всички професионални направления и всички области.
По думите на Красимир Вълчев строително-ремонтните дейности се очаква да започнат през летните месеци на 2018 г.
Регионалният министър Николай Нанков отбеляза, че през новата учебна година ще се подобри учебната база в 416 учебни заведения в цялата страна. Той посочи, че на 102 учебни от тях бенефициент е Министерството на образованието, а на 42 – отделните общини.
По думите на Нанков 624 млн. лева са разпределени в 72 общини и в три министерства – Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта и Министерството на културата. „Сметката показва, че за всяко от децата, които посещава тези заведения, се падат по 2464 лв.“, обясни още регионалният министър.
Оставката на здравния министър
В заключение и Красимир Вълчев, и Николай Нанков не коментираха подадената първа оставка в кабинета "Борисов-3" на здравния министър проф. Николай Петров заради разкрития в разследване на bTV за обществени поръчки във Военномедицинска академия (ВМА), по времето когато проф. Петров е бил директор на ВМА.
Помощите за деца
Междувременно след днешното правителствено заседание стана ясно, че кабинетът е одобрил решение директорите на училищата и детските градини да определят вида на месечните помощи за отглеждане на дете и еднократната помощ за първокласници, когато те се предоставят в натура.
Тези одобрени от правителството промени са свързани с Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, чрез които се правят изменения и в Правилника към Закона за семейни помощи за деца.