Над 1 000 училища вече са подали концепции за изграждане на STEM среда, за което е предвидено финансиране от близо 500 000 лева в Плана за възстановяване и устойчивост, съобщиха от Министерството на образованието и науката.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Първоначално концепциите за оборудване и физическа среда ще бъдат разгледани и съгласувани от оценителна комисия, която включва учители и експерти от Националния STEM център.
ОЩЕ: Набират оферти за създаване на Национален и регионални STEM центрове с пари от ПВУ
След одобрение училищата могат да подават пълния пакет документи за очакваното финансиране. Те се подават от 19 август до 19 октомври 2023 г. за преглед от Изпълнителна агенция „Програма за образование“.
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
За всички 2 271 държавни и общински училища, както и за Центровете за специална образователна подкрепа, има средства, които ще позволят изграждане на STEM центрове и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми
През месец юли ще продължи информационната кампания, по време на която училищата ще имат възможност да зададат своите въпроси към представителите на Националния STEM център и да се информират за детайли относно разработването на училищната си концепция и подаването ѝ през информационната система ИСУН. Кампанията бе открита от зам.-министъра на образованието и науката Наталия Митева, която се включи в онлайн среща с над 300 представители на училища, в които се обучават от 200 до 400 ученици.
„Нашата цел е да помогнем на всяко училище да разпише и подаде своя уникална концепция за STEM център. Инвестициите в тях ще ни помогнат да преподаваме по-интегрирано и с повече практическа насоченост, така че да подготвим учениците от всички краища на страната за успешна реализация в бъдеще”, каза Наталия Митева.
ОЩЕ: Над половината осмокласници изучават професия
Още: В търсене на знания: 4 частни училища, които променят правилата
Още: За две години нито един студент не е избрал да учи безплатно и да остане у нас